Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Arazi Yönetimi” YEM Yayın'dan Çıktı

YEM Yayın’ın yeni kitabı Arazi Yönetimi, dünyadaki arazi yönetim süreçlerini irdeliyor.

yapi.com.tr
“Arazi Yönetimi” YEM Yayın'dan Çıktı

YEM Yayın’ın yeni kitabı Arazi Yönetimi, dünyadaki arazi yönetim süreçlerini irdeleyip ülkemiz koşullarına uygun, özgün bir arazi yönetim sistematiği oluşturarak, bunu Geomatik, İnşaat, Çevre, Orman, Ziraat Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama, Kentsel Tasarım, Mimarlık, Hukuk, Kamu Yönetimi vb. disiplinlerde rol alan tüm aktörlerin ilgisine sunuyor.

Dünyanın karşılaştığı en büyük sorunlar arasında yer alan “arazi kıtlığı” ve “yanlış arazi kullanım kararları”; kentlerin kontrol edilemeyecek bir hızda büyümesi, tarım arazilerinin tarım dışı faaliyetlere açılması, yoğun arazi talebi ve sürdürülebilir çevre ilkelerinden uzak arazi politikaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Dünya arazisini tüm sakinlerinin yararına yönelik olarak en iyi şekilde kullanmak, yönetmek ve kalıcı kılmak için ülke, kent ve kır ölçeğinde arazi yönetimine ihtiyaç vardır. Arazi yönetimi için mülkiyet kullanımına ilişkin bilgiler ve dökümler olması, mülkiyete ilişkin karar verilmeden önce bunların dikkatlice incelenerek analizlerinin yapılması gerekmektedir.

Nihat Enver Ülger'in YEM Yayın’dan çıkan Arazi Yönetimi adlı kitabında, Türkiye için arazi yönetim sisteminin kurulması konusunda gereken teorik ve pratik altyapı verilmeye çalışılarak, çeşitli değerlendirmelerde bulunuluyor. Değerlendirmelerin sonucunda, ülkemizde arazi üzerinde mülkiyet-kullanım-hukuk ekseninde, anayasal düzlemden mülkiyetin tesciline kadar olan sürecin hemen her aşamasında eksik ve sorunlu durumların süregeldiği saptaması yapılıyor. Sonuç bölümünde ise, bu duruma çözüm sunma amacıyla arazi yönetim sisteminin yapısını şekillendirebilecek niteliklere sahip olduğu varsayılan bir arazi yönetimi paradigmasının, ülkemiz arazi yönetimindeki sorunların çözümüne katkıda bulunacağı savunuluyor.

Arazi Yönetimi
YEM Yayın
Yazar: Nihat Enver Ülger
Kapak Tasarımı: Mehmet Bayraktar, NOMA
ISBN: 978-605-4793-64-8
İstanbul, Aralık 2016
Türkçe
228 sayfa
16x23 cm
Renkli, karton kapak

Satın almak için tıklayın.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arazi-yonetimi-yem-yayindan-cikti_153879.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!