Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çelik Devi Mittal’dan Rakibine 18,6 Milyar Euro

Çelik Devi Mittal’dan Rakibine 18,6 Milyar Euro

Zaman Gazetesiünyanın en büyük çelik üreticisi Mittal Steel, sektördeki en büyük rakibi Fransız Arcelor için yaptığı 18,6 milyar Euroluk (22,8 milyar dolar) teklifi artırmayı planlamadığını açıklarken, bir Arcelor Yönetim Kurulu üyesi ise Mittal'in teklifiyle ilgili tutum belirlemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Mittal dün daha erken saatlerde yaptığı açıklamada, re'sen yaptığı bu teklifte Arcelor'un beher hissesine 28,21 Euro değer biçildiğini duyurdu. Bu, Arcelor'un dünkü kapanış fiyatına göre yüzde 27 pirimi ifade ediyor. Taraflar anlaşmaya varırsa piyasa değeri 40 milyar dolar, yıllık çelik üretim kapasitesi ise 100 milyon ton olan bir çelik devi ortaya çıkacak. Konuya yakın bir kaynak da Arcelor'un Mittal'ın yaptığı teklifi çok düşük bulduğunu belirterek, konuyla ilgili olarak Arcelor yönetim kurulunun toplanmayı planladığını bildirdi.

Mittal CEO'su Lakshmi Mittal düzenlediği basın toplantısında, "Arcelor ile 14 Ocak'ta görüştük ve birleşme fikrini ortaya attık ve şirketin CEO'sundan olumlu bir yanıt alamadık. Arcelor CEO'su Guy Dolle bize bu işlemle ilgili gördüğü zorlukları anlattı." dedi. "O tarihten sonra şirketin CEO'sundan başka bir randevu daha aldık; ancak, bunu daha sonra iptal etmek zorunda kaldı." diyen Mittal, sözlerini, "Biz de yeniden bir araya gelmeye karar verdik ve dün Dolle'u aradım, kendisi Toronto'da olduğu için görüşemedik, dolayısıyla bu sabah teklifi ilettik." diye anlattı. Mittal ayrıca, teklifi artırmaya gerek görmediklerini belirtti; ancak artırma ihtimalini de saf dışı bırakmadı. Daha önce yapılan açıklamaya göre, teklif çerçevesinde, Arcelor hissedarları her beş adet Arcelor hissesi için dört adet Mittal Steel hissesi ile 35,25 Euro alacak. Mittal, yapılacak maksimum toplam nakit bedelinin 4,7 milyar euro olduğunu söyledi.

Arcelor, Türkiye'nin en büyük demir çelik kuruluşu Erdemir'in Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na ait yüzde 46,12 hissesinin satışı için açılan ihaleye katılmış; ancak açık artırma turlarında ihaleden çekilmişti. İhale sonucunda Erdemir'in yüzde 46,12 hissesini 2,77 milyar dolar ile Oyak satın aldı. Oyak daha sonra Erdemir'i devralmak için kurduğu Ataer Holding'in yüzde 41'ini Arcelor'a devredeceğini açıklamıştı. Henüz bu işlem gerçekleşmedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-devi-mittaldan-rakibine-18-6-milyar-euro_40870.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!