Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Arcelormittal 3. Çeyrekte 903 Milyon Dolar Kâr Etti

Dünyanın en büyük çelik şirketi ArcelorMittal, 3 çeyrek üst üste zarar ettikten sonra, 3. çeyrekte 903 milyon dolar kar açıkladı. ArcelorMittal Üst Yöneticisi Lakshmi Mittal, yaptığı açıklamada, küresel resesyonun otomobiller, makineler ve konut yapımında kullanılan çeliğe olan talebi aşındırdığı dönemden bu yana ilk kez temmuz-eylül döneminde

Referans Gazetesi
Arcelormittal 3. Çeyrekte 903 Milyon Dolar Kâr Etti

Dünyanın en büyük çelik şirketi ArcelorMittal, 3 çeyrek üst üste zarar ettikten sonra, 3. çeyrekte 903 milyon dolar kar açıkladı. ArcelorMittal Üst Yöneticisi Lakshmi Mittal, yaptığı açıklamada, küresel resesyonun otomobiller, makineler ve konut yapımında kullanılan çeliğe olan talebi aşındırdığı dönemden bu yana ilk kez temmuz-eylül döneminde toparlanma işaretleri görülmeye başlandığını belirtti. Mittal, operasyonel çevrenin zorlu olmayı sürdürmesine karşın 2010 yılına kadar aşama aşama toparlanmanın görülmeye devam edebileceğini ifade etti.

Geçen yıl 3. çeyrekle karşılaştırıldığında şirketin karı yüzde 76 düşerek 3,82 milyar dolardan 903 milyon dolara geriledi. Şirketin satışları ise geçen yılla karşılaştırıldığında 35,1 milyar dolardan 16,1 milyar dolara indi. İkinci çeyrekte yüzde 50 kapasiteyle çalışan şirket, 3. çeyrekte bunu yüzde 61'e çıkarttıktan sonra, yılın geri kalan kısmında yüzde 70 kapasiteyle çalışmayı planlıyor.

Şirket, bir yıl öncesiyle karşılaştırıldığında hala satışların büyük ölçüde düşük olduğunu ve daha az karlılık söz konusu olduğunu, bunda ekonomik krizin çelik satış fiyatlarını da düşürmesinin etkisi olduğunu bildirdi. Büyük oranda gelişmekte olan ülkelerdeki agresif büyüme programının neticesi olan net borç ise bir yıl önceyle karşılaştırıldığında 10,9 milyar dolar azalarak 21,6 milyar dolara geriledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arcelormittal-3-ceyrekte-903-milyon-dolar-kar-etti_73834.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!