Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ArcelorMittal ve Borusan'dan Dev Yatırım

ArcelorMittal ve Borusan Holding, yüzde 50 ortaklık ve 500 milyon dolar yatırımla sıcak haddeleme tesisi kurma kararı aldı. Yatırım kararı İstanbul'da Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, ArcelorMittal Grup İcra Kurulu Üyesi Michel Wurth, Borusan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Agah Uğur ve ArcelorMittal Yassı Çelik Avrupa

CNN TÜRKrcelorMittal ve Borusan Holding, yüzde 50 ortaklık ve 500 milyon dolar yatırımla sıcak haddeleme tesisi kurma kararı aldı. Yatırım kararı İstanbul'da Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, ArcelorMittal Grup İcra Kurulu Üyesi Michel Wurth, Borusan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Agah Uğur ve ArcelorMittal Yassı Çelik Avrupa Sorumlusu Christophe Cornier'in katıldığı basın toplantısı ile duyuruldu.

Borusan'ın Gemlik tesislerinde yapılacak olan yatırımın 2010 yılının ortasında tamamlanması ve üretime başlamasıyla Türkiye pazarında en yüksek kalite sıcak sac sunulacak. Tesis, yılda 4.8 milyon ton sıcak sac üreterek, 3 milyar dolarlık bir ciro yaratacak.

Yatırım kararının açıklandığı basın toplantısında konuşan ArcelorMittal Grup İcra Kurulu Üyesi Michel Wurth, ArcelorMittal'in çelik sektöründe bir numara olduğunu, 314 bin çalışanı ile bu yılın ilk yarısında 55.7 milyon ton ham çelik ürettiklerini söyledi.

Wurth, stratejilerinin coğrafi açıdan yayılmak olduğunu, kıtaların her birinde dengeli bir şekilde yer aldıklarını ifade ederek, Türkiye'deki çelik talebine çok önem verdiklerini, 15 yıldır çalıştıkları bu ülkede şimdiye kadar yaptıkları en başarılı işbirliğinin Borusan ile gerçekleştiğini kaydetti.

Borçelik'in kendileri için çok olumlu bir deneyim olduğunu, Türkiye pazarındaki konumları sayesinde iyi bir dağıtım sağladıklarını ifade eden Wurth, "Önümüzdeki 10 yıl boyunca yılda ortalama Türkiye'deki çelik pazarı yüzde 6 büyüyecek. Bu pazarda yer almak istiyoruz. 500 milyon dolarlık sıcak sac tesisi yatırımı da Türkiye'nin artan ihtiyaçlarına cevap vermek içindir. Bu yatırım Türkiye'de değer yaratmak için gerçekleştirilmiştir" diye konuştu.

Türkiye pazarı için çok yüksek kaliteli ürün üretmeyi planladıklarını ve burada bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Wurth, gazetecilerin soruları üzerine, ArcelorMittal'ın yeni bir büyüme stratejisi açıkladığını, 2006'da 111 milyon ton olan üretimi, 2012'de 131 milyon tona çıkarmayı planladığını kaydetti.

Wurth, "Türkiye'de de küresel çelik piyasası ile birlikte büyümeyi planlıyoruz. Küresel çelik tüketimi yılda yüzde 5-6-7 büyümekte ve dünya geliştikçe alt yapıya ihtiyaç da artıyor. Türkiye'de ve küresel olarak bir yükümlülüğümüz var, piyasanın gerekli miktarlara sahip olmasını istiyoruz" diye konuştu.

"Ortak yatırım, grubumuzun stratejik hedefi açısından önemli"
Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık da, faaliyet gösterdikleri her konuda lider konumda bulunmanın stratejik hedefleri olduğunu belirterek, "Aynı zamanda küresel pazarda güçlü bir oyuncu olmayı hedefliyoruz. Karar verdiğimiz bu ortak yatırım, grubumuzun bu iki stratejik hedefi açısından önemli bir atılımdır" dedi.

Kuracakları sıcak haddeleme tesisinin Borçelik ve boru şirketleri için dikey entegrasyona imkan vereceğini, bu tesislerin çoğu zaman ithal ederek kullandıkları hammaddeleri kendilerinin Gemlik'te üretmesini sağlayarak Borusan Grubu'na ciddi sinerjiler yaratacağını ifade eden Kocabıyık, bu yatırımın istihdam yaratarak, rekabeti artırarak, ithal ikamesi yolu ile yaratılan katma değeri yükselterek ve cari açığı düşürerek Türk ekonomisine katkıda bulunacağını söyledi.

Kocabıyık, Türkiye'nin 2012 yılı ana hedefinin 10 bin dolar kişi başına milli gelir olduğunu vurgulayarak, "ArcelorMittal ile Borusan'ın yaptığı bu yatırım Türkiye'nin bu somut hedefine ulaşma yolunda örnek bir adım olarak değerlendirilmelidir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arcelormittal-ve-borusandan-dev-yatirim_56994.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!