Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Archiprix 2009 Ödül Töreni Ankara'da Gerçekleştirildi

Archiprix Türkiye 2009 yarışmasının ödülleri, 5 Aralık 2009'da, Ankara Çağdaş Sanatlar Galerisi'nde yapılan törenle sahiplerine verildi.

yapi.com.tr
1


STRONG>

Jüri (soldan sağa): Evren Başbuğ, Seçil Zontur, Eren Başak, Hüseyin Bütüner, Sou Fujimoto, Mehmet Onur Yılmaz

Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ve Yapı-Endüstri Merkezi  (YEM) tarafından bu yıl 14.'sü düzenlenen Archiprix Türkiye yarışmasının sergi açılışı ve ödül töreni Ankara'da yapıldı. Törene, jüri üyelerinin katıldığı kolokyum ile jüri üyelerinden Japon mimar Sou Fujimoto'nun konferansı eşlik etti. Ödül töreni programına gösterilen yoğun ilgi içinde, genç mimarların ve öğrencilerin ağırlıkta olduğu gözlendi. Archiprix'de yeniden biraraya gelme fırsatı bulan çok sayıda mimar ve mimarlık öğrencisi arasında, Ankara'daki iki mimarlık okulunun öğrenci ve eğitmenlerinin azlığı dikkat çekti. Ödül töreninde ayrıca, Archiprix Türkiye 2009’a katılan projelerin ve jüri üyelerinin projelere ilişkin görüşlerinin izlenebildiği yarışma katalogu da misafirlerin beğenisine sunuldu. 

YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol ve yarışmanın birincisi Onur AkınProgramın ilk bölümü, jüri ve yarışmacıların görüş alışverişinde bulunmalarını sağlayan kolokyumdu. Archiprix Türkiye programı çerçevesinde, 1996'dan sonra ikinci kez gerçekleştirilen kolokyumda, ilkinin aksine yarışmacılardan ziyade jüri üyeleri ve yarışmacı olmayan deneyimli mimarlar söz aldılar ve tartışmaları sürüklediler. Konuşmacılar, mimarlık eğitimine, yarışma geneline ve özelde bazı projelere dair görüşlerini dile getirirken, yarışma katılımcılarını tartışmaya çekmeye yönelik 'kışkırtıcı' bir uslup kullandılar. Konuşmaların önemli bir bölümü, projeye yaklaşımı ile ayrışan katılımlardan biri olan 2. ödülün üzerinde yoğunlaştı. Birçok konuşmacı tarafından vurgulanan, yarışma kitabının kalitesi konusundaki övgüler, organizasyon ekibini sevindirdi. Kolokyumu, yarışma raportörlüğünü de üstlenen Mehmet Onur Yılmaz yönetti.

Prof. Dr. Ferhan Yürekli ve yarışmanın ikincisi Merve Gül ÖzokcuSou Fujimoto'nun İstanbul'dan sonra Ankara'da yinelediği 'İlkel Gelecek' başlıklı konferansında sunduğu projeleri ve yaklaşımı geniş beğeni topladı. Fujimoto, Archiprix Türkiye 2009 yarışmasında karşılaştığı projelerin düzeyinden çok etkilediğini vurgulayarak, konuşmasına 2. ödülü kazanan proje üzerinden, "...bazen bir projeye başlama biçiminiz, binayı nasıl bitirdiğinizden daha önemli olabilir" değerlendirmesinide bulundu.

Archiprix Türkiye 2009 yarışmasının 1.’si YTÜ Mezunu Onur Akın'a ödülünü Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol verirken; yarışmanın 2.’si İTÜ mezunu Merve Gül Özokcu’ya ödülünü Prof. Dr. Ferhan Yürekli; yarışmanın 3.’sü İTÜ mezunu Saadet Zeynep Bacınoğlu’na ise ödülünü Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı (VMV) Yönetim Kurulu Başkanı Selim Vanlı sundu. 

VMV Genel Sekreteri Selim Vanlı ve yarışmanın üçüncüsü Saadet Zeynep BacınoğluÖdül alan diğer isimler ise şöyle:

Mansiyon:  Mutlu Oral, Nurgül Yardım, Çiğdem Karamürsel

Teşvik ödülü: Bihter Yılmaz, Dide Dinç, Emrah Özen, Selcen Karatay, Mesut Dinler, Gizem Gürsoy, Neslihan Parmaksızoğlu, Kemal Elmas.

14. Archiprix Türkiye 2009 yarışması ERT İnşaat, HGG İnşaat, Garanti Emeklilik, Arlight Aydınlatma, Bahar Aydınlatma, Tasarım Yayın Grubu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Çankaya Belediyesi’ nin değerli katkıları ile gerçekleşti. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/archiprix-2009-odul-toreni-ankarada-gerceklestirildi_74779.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Katılamadığım bu ödül töreninin güzel geçtiğini duymuştum. Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol'dan ödülünü alan ve 1. olan Onur Akın, Prof. Dr. Ferhan Yürekli'den ödülünü alan ve 2. olan Merve Gül Özokcu ve 3. olan Saadet Zeynep Bacınoğlu (ödülünü Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Selim Vanlı tarafından almış) çalışmalarıyla gerçekten çok beğenilmiş. Herkese tebrikler ve teşekkürler. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!