Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Arınç, TÜSİAD Heyetini Kabul Etti

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD), Türkiye'de ses getiren, dikkatle takip edilen, sözlerine güvenilen, itibarlı bir kuruluş olduğunu belirterek, ''Şüphesiz geçmişten bu yana bu dönemde de bu itibarlı kuruluşun Türkiye'nin tüm meseleleri konusunda ben, çok özenli çalışmalar

yapi.com.tr
Arınç, TÜSİAD Heyetini Kabul Etti

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD), Türkiye'de ses getiren, dikkatle takip edilen, sözlerine güvenilen, itibarlı bir kuruluş olduğunu belirterek, ''Şüphesiz geçmişten bu yana bu dönemde de bu itibarlı kuruluşun Türkiye'nin tüm meseleleri konusunda çok özenli çalışmalar yapacağına inanıyorum'' dedi.

Arınç, TÜSİAD'ın bir süre önce seçilen Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ve beraberindeki heyeti Başbakanlık Yeni Bina'da kabul etti. Parlamentoya girdiği 1995 yılından bu yana TÜSİAD ile daha çok demokratikleşme ve bazı reformlar konusunda olmak üzere çeşitli alanlarda çalışmalar yaptığını anlatan Arınç, şunları kaydetti:

''Pek çok raporlar çıktı. Bunların çok az bir kısmı belki hayata geçti. Bir kısmı da raflarda bekliyor, Meclis'in araştırma komisyonu raporları gibi. Umarım bu dönemde sizin de cesaretiniz ve bu noktada kararlılığınızla Türkiye'nin demokratikleşmesi, daha özgürleşmesi, daha çağdaş batılı anlamda demokratik hukuk devleti olması konusunda hem geçmişten bu yana yapmış olduğumuz çalışmaları gözden geçiririz hem de bundan sonra belki çok daha güncel, çok daha acil konular üzerinde görüşmeler yaparız.''

TÜSİAD'ın ekonomideki önemine dikkati çeken Arınç, bu alanda hükümetle temas halinde olduğunu ve karşılıklı duyarlı bir yaklaşım sergilendiğini kaydetti. Arınç, ''Biz TÜSİAD'ın çok önemli bir kuruluş olarak Türkiye'de ses getiren, dikkatle takip edilen, sözlerine güvenilen, itibarlı bir kuruluş olduğunu biliyoruz. Şüphesiz geçmişten bu yana bu dönemde de bu itibarlı kuruluşun Türkiye'nin tüm meseleleri konusunda ben çok özenli çalışmalar yapacağına inanıyorum. Bugünkü görüşmelerimizde de bundan sonra da hem Ankara temsilcisi arkadaşlarımızla hem de İstanbul'da belki zaman zaman bir araya gelmek suretiyle bu çalışmalarımızı birlikte sürdürebiliriz'' diye konuştu.

TÜSİAD Başkanı Boyner

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner de, iki gün Ankara olacaklarını belirterek, programlarını anlatmaya başbakan yardımcılarından başladıklarını söyledi. 2010-2011 yılı içinde nasıl bir program hazırladıklarını ve önceliklerini hem ilgili bakanlıklarla paylaşacaklarını, hem de yıl içinde periyodik olarak halkla, kamuoyuyla paylaşmak istediklerini belirten Boyner, şöyle devam etti:

''Çünkü TÜSİAD yönetim kurulu olarak amacımız kurumsal şeffaflığımızı ve hesap verebilme adabımızı devam ettirebilmek. Yaptığımız çalışmaların sonuca ulaşması, belli Türkiye'nin ileriye yönelik birtakım politikalarının oluşmasında yol açıcı, çözüm üretici olması bizim için önemli. O noktada sizlerle, hükümetle, bizim gibi şeffaf sivil toplum örgütleriyle... Hatta Anayasa, demokratikleşme de konuşuyoruz bu senede konuşacağız gibi gözüküyor. Muhalefet partileriyle de eğer işbirliği yapabilirsek, bir sivil toplum örgütü kapasitesinde destek verebilirsek, yardımcı olabilirsek çok sevineceğiz. O açıdan Ankara programımızı ve yaptığımız görüşmeleri çok önemsiyoruz.''
    
''Demokratikleşme ve Yargı Reformu...''
    
2010-2011 dönemi için Türkiye'nin önündeki en önemli noktanın ''kriz sonrası krizden çıkış politikalarını yönetmek, Türkiye'nin tekrar istihdam yaratan büyüme sürecine girmesini sağlamak ve işsizlikle mücadele'' olduğunu dile getiren TÜSİAD Başkanı Boyner, ''Fakat tüm bunları yapabilmek aslında beraberinde şu ana kadar yaptığımız yapısal reformları birtakım mikro reformlarla bezemek olsa bile, aslında şu geldiğimiz noktada yaşadığımız gerginlik sürecinde, bu gündeme dönebilmemiz için demokratikleşme konusunda, yargı reformu konusunda da Türkiye'nin ciddi olarak yol alması gerekiyor'' diye konuştu.

O süreçte de uzlaşmanın ve işbirliğinin çok önemli olduğunu düşündüklerini belirten Boyner, ''İnşallah bu noktada sizlerle de çalışabiliriz'' dedi.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/arinc-tusiad-heyetini-kabul-etti_76994.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!