Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Arkeolog Açığı Kamuoyunu İlgilendirmiyormuş

Bakanlık yetkilileri arkeolog gereksinimi duyulan birimlerin "kamuoyunu ilgilendirmediğine" hükmetti; Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yapılan başvuruda, hangi birimlerde arkeolog eksikliği bulunduğu sorusunu, kamuoyunu ilgilendirmediği gerekçesiyle yanıtlamadı.

bianet.org/Yavuz YILDIRIM
8


ültür Bakanı Atilla Koç'un "700 arkeolog eksiğimiz var" açıklamasına rağmen, Bakanlık yetkilileri arkeolog gereksinimi duyulan birimlerin "kamuoyunu ilgilendirmediğine" hükmetti; Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yapılan başvuruda, hangi birimlerde arkeolog eksikliği bulunduğu sorusunu, kamuoyunu ilgilendirmediği gerekçesiyle yanıtlamadı.

Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yapılan başvuruya, dün yanıt veren Bakanlık'ın Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, kanunun "Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile ilgili kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır" maddesini gerekçe göstererek"hangi şehir veya birimlerde Arkeolog açığının bulunduğu hakkında bilgi verilememektedir" dedi.

Arkeologlar atamaların açığı karşılamayacağı görüşünde
Müzelerde yaşanan tarihi eser kaçakçılığı olayları üzerine bir kez daha gündeme gelen, arkeolog eksiği ve Kültür Bakanlığı politikaları, üniversitelerin Arkeoloji bölümlerinden mezun çok sayıda genci yakından ilgilendiriyor.

Mezun oldukları bölümlerin direkt kapsamında olmasına karşın, müzelerde iş bulamayan arkeologlar, Bakan Koç'un "700 arkeolog eksiğimiz var" açıklamasından sonra, müzelere uzman alımı yapılacağı yönünde bir beklentiye girdiler.

Öte yandan Kültür Bakanlığı'na bağlı Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü'ne (DÖSİMM) başvurarak, sözleşmeli arkeolog olarak çalışma isteğinde bulunan arkeologlar, "açık kadro bulunmadığı" gerekçesiyle dilekçelerine olumsuz cevap alıyorlar.

KPSS puanlarına göre, müzelere atama yapılmasını bekleyen arkeologlar, yapılacak atamaların Bakan'ın açıkladığı sayıyı karşılamayacağı konusunda neredeyse hemfikirler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arkeolog-acigi-kamuoyunu-ilgilendirmiyormus_47018.html

Read Comment Section
8 Yorum Yorum Yaz
  • mrb arkadaşlar ben de arkeoloji bölümünü tercih ettim ettim gitsem mi bilmiyorum iş olanakları nelerdir bu konuda biraz bilgi verseniz sevinirim tşkr. sacte49@hotmail.com YANITLA
  • bi iki tarihi eser daha çalınsın akılları başlarına gelir umarım çok geç olmaz binlerce höyük var daha gün yüzüne çıkarılmayan kültür zengini bir ülke ama sahip çıkan yok paraysa dertleri bi kaç yılla amorti eder çıkarılan tarihi miras haaa o değilse neden??? bunlarda acaba benzin gibi çıkarılmasından hoşnut olunulmayacak maddi bişey mi sorulur? taaa nerelerden gelip yabancılar kazıp çıkarıyor akıl sır ermiyor malesef... YANITLA
  • BİZİM ÜLKEMİZDE ANCA KİMİN BOYU UZUN KİMİN SOYU VAR KİMİN SOYU YOK BUNLAR KONUŞULUR. EĞİTİM,İŞSİZLİK,SAĞLIK,KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZ MALESEF EN SON KONUŞULAN KONU BİLE OLAMIYOR. BİLİM İNSANLARINA VERİLEN DEĞER BUYSA YAZIKLAR OLSUN!!! YANITLA
  • ben çok merak edıyorum arkeologlara ne zaman sahıp çıkılacak umarım ab uyum surecınde degerımız anlaşılır ve meslegimizi icra etmemıze izin verılır... YANITLA
  • yazık bu kadar arkeoloji mezununa... devletin başındaki adam olmayınca işte... YANITLA
8 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!