Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Arnavut Kaldırımı Yerine Asfalt Tepkisi

Arnavut kaldırımı olarak bilinen parke taşlı yollara ilişkin yıllardır süren tartışmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Özellikle maliyet açısından belediyelerin tercihi olan kara asfalta yenik düşen Arnavut kaldırımı İstanbul'da var olma mücadelesi veriyor.

yapi.com.tr
Arnavut Kaldırımı Yerine Asfalt Tepkisi

İstanbul'un sokaklarıyla özdeşleşen yollar, nostaljik değeri nedeniyle çok nadir de olsa bazı yerlerde yeniden asfaltın yerine tercih edilmesinin aksine Megakent'te tam tersine bir durum yaşanıyor. Habertürk’ten Mehmet Demirkaya’nın haberine göre; bu sefer tartışmaların odağında İstanbul'un eski ve marka semtlerinden Nişantaşı var. Şişli Belediyesi'nin, Rumeli Caddesi’nin kuzey tarafında kalan bazı sokaklardaki kaldırım taşlarını sökerek asfalt kaplaması sosyal medyada ve kamuoyunda büyük tepki çekiyor. (…..)

“Ekonomik Zarara Yol Açıyor"
Geçen yıl Ekim ayında Kartal Belediyesi tarafından Atalar Caddesi'nde Arnavut kaldırımının üzerine asfalt dökme çalışmaları sosyal medya ve kamuoyunda uzun süre tartışıldı. Esnafın, maddi zarara uğramamak için en kısa sürede asfalt yapılması talebinin belediye tarafından yerine getirilmesi, mahalleliyi de ikiye bölmüştü. Bazı mahalle sakinleri, asfalt yapılmasından memnun olduğunu dile getirirken, bazıları da Arnavut kaldırımının sökülmemesinin ekonomik zarara yol açtığını savunmuştu.“Eski Semtte Yeni Tartışma”
Belediye, Rumeli Caddesi’nin kuzey tarafında kalan bazı sokaklardaki kaldırım taşlarını sökerek asfalt kapladı. Şişli Belediyesi'nin Nişantaşı bölgesinde başlattığı Arnavut kaldırımı yerine asfalt çalışması, Kartal'da olduğu gibi sadece çevre halkı tarafından değil gören herkes tarafından tepkiyle karşılandı. Sosyal medyada başlayan tepki, kamuoyunda büyük destek gördü. (…..)