Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediyelerden Asfalt Harekatı

Koronavirüs salgını, petrol ve petrolden elde edilen ve asfaltlamada kullanılan “bitüm” fiyatını dip yaptırdı. Yılbaşında tonu 2 bin 237 TL olan bitümün rafineri çıkış fiyatı, (KDV hariç) 915 TL’ye geriledi. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra il ve ilçe belediyeleri “ucuz” bitüm satın almaya ve depolamaya başladı.

yapi.com.tr
Belediyelerden Asfalt Harekatı

Koronavirüs salgını sonrasında küresel düzeyde petrole olan talep önemli ölçüde geriledi. Dünyada, salgın öncesinde günlük petrol tüketimi 100 milyon varil düzeyinde bulunuyordu. Salgına karşı alınan önlemler kapsamında küresel düzeyde milyonlarca insanın zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmaması, ulaşım sektörünün (kara, hava) petrole ve ürünlerine olan talebini azalttı. Zira, petrolün üçte ikisi ulaşım sektöründe tüketiliyor. Petrol talebinin günlük 25-30 milyon varil düştüğü hesaplanıyor.

Bu gelişmeye bağlı olarak petrol ve petrol ürünlerinin fiyatları da hızla geriledi. Brent petrol 16 dolara kadar düşerken, Batı Teksas tipi mayıs kontratlı petrol fiyatı eksiyi gördü. Brent petrol halen 21 dolardan işlem görüyor.

 

 

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre; bir petrol ürünü olan ve asfaltlamada kullanılan “bitüm” fiyatı da hızla düşüş kaydetti. Yılbaşında tonu 2 bin 237 TL olan bitümün rafineri çıkış fiyatı, (KDV hariç) 915 TL’ye kadar geriledi.

Gerek Karayolları Genel Müdürlüğü, gerekse de il ve ilçe belediyeleri, “ucuz” bitüm satın almaya ve depolamaya başladı. Çok sayıda belediyenin, daha fazla stok yapabilmek için boş depo aradığı öğrenildi. Salgın sonrasında birçok il ve ilçede, öncelikle gerekli olan bölgelerde yoğun bir asfaltlama çalışmasının başlaması bekleniyor. Karayolları Genel Müdürlüğü de boş durmuyor. Yılda 1 milyon ton bitüm kullandığı belirtilen Karayolları’nın, 350 bin ton dolayında depolama olanağı bulunuyor. Karayolları da depolarını dolduruyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyelerden-asfalt-harekati_179688.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!