Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.


BÖLÜM SPONSORU

Arsa Maliyetinin Azalması Sektörün Üzerindeki Yükü Bir Miktar Azaltacak

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, konutta KDV düzenlemesini okurlarımız için değerlendirdi…

Arsa Maliyetinin Azalması Sektörün Üzerindeki Yükü Bir Miktar Azaltacak

KDV kararlarını 4 başlık altında toplayabiliriz. 2013 yılından bu yana büyükşehirlerdeki 150 metrekareye kadar olan konutların KDV oranı, inşaatın sınıfına ve arsa emlak vergisi değerine göre belirleniyor ve yüzde 1 – 8 - 18 arasında değişiyordu. Bu adaletsiz bir uygulama olduğu gibi ciddi bir karmaşa da yaratıyordu. Bu durumun düzeltilmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.

İkinci konu, arsa ve arazi satışlarında KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e çekildi. Sadece şirketlere ait arsalarda söz konusu olsa da yüzde 18’lik oranın yüzde 8’e düşürülmesi, inşaat maliyetleri içinde önemli bir rol oynayan arsa maliyetini azaltarak sektörün üzerinden yükü bir miktar azaltacaktır.

Üçüncü olarak, 150 metrekarenin üzerindeki konutlardaki KDV’nin 150 metrekareden sonra kademeli olarak uygulanacak olması sektörümüz açısından önemli bir gelişme. Yüzde 1 ve yüzde 18 gibi büyük bir uçurum vardı 150 metrekare altındaki ve üstündeki konutlar için. Bu durum büyük konut üretimini negatif etkiliyordu ve büyük aileler kendilerine uygun ev bulmakta ve erişmekte zorlanıyordu.

Son olarak 150 metrekare altındaki konutlar için KDV yüzde 8’e çıkmış oldu. Yani kentsel dönüşüm projeleri hariç artık yüzde 1 ile konut üretilemeyecek. Türkiye’de konut sahipliği yüzde 57’nin altına düştü. İnşaat maliyetleri son 2 yılda 5 katına yükselmiş, konut kredi faizleri artmışken bu düzenleme ile yüzde 7’lik bir ilave maliyet oluşacak. Bu nedenle KONUTDER olarak bunun tekrar gözden geçirilmesini, vatandaşımızın konut edinimini kolaylaştıracak yeni adımların atılmasının uygun olacağını düşünüyoruz. Çalışan kesim için ödediği gelir vergisinin konut kredisinden mahsup edilmesi konuta erişimi kolaylaştıracak bir uygulama olacaktır. Aynı zamanda konut sahiplik oranını da yukarı taşıyarak üretimi ve istihdamı artıracaktır. Bu imkan ile konut üretimi artacağı için ilave vergi gelirleriyle birlikte bütçe için ilave bir yük de getirmeyecektir.

Ayrıca bu uygulama, 1 Nisan’dan tarihten itibaren ruhsat alacak olan konutlar için geçerli olacak. Yani yeni projelerde KDV oranı yüzde 8 olacak. Bu yüzden bu tarihten önce ruhsat almış projelerdeki yüzde 1 KDV oranına sahip konutlar şu anda fırsat niteliğinde. Çünkü yeni üretilen konutların fiyatları, bugün satılanlara göre biraz daha yukarıda olacak. Ayrıca kentsel dönüşüm projelerinde de 150 metrekare altındaki konutlar için KDV oranı hala yüzde 1 ve yüzde 1 olarak uygulanmaya devam edecek. Bu da konut alıcısı için fırsat yaratıyor. Bu kararın, aynı zamanda kentsel dönüşümü de hızlandıracak, depreme hazırlanan ülkemizde sektörü doğru yöne sevk edecek bir düzenleme olduğunu söyleyebiliriz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arsa-maliyetinin-azalmasi-sektorun-uzerindeki-yuku-bir-miktar-azaltacak_190382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!