Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Artık İş Güvenliği Tedbiri Almadan Ocak Çalıştırma Şansı Olmayacak"

Bursa'da mermer ve maden ocaklarında çalışan mühendis ve işçilerle Dünya Madenciler Günü dolayısıyla bir restoranda bir araya gelen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu: Artık bu saatten sonra Türkiye'de, ocak çalıştıran hiçbir arkadaşımın, iş güvenliğiyle ilgili tedbiri almadan ocak çalıştırma şansı olmayacak.

yapi.com.tr / AA
"Artık İş Güvenliği Tedbiri Almadan Ocak Çalıştırma Şansı Olmayacak" Ali Kahyaoğlu: (Foto: Haluk Yüksel / AA)

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, Bursa'da mermer ve maden ocaklarında çalışan mühendis ve işçilerle Dünya Madenciler Günü dolayısıyla bir restoranda bir araya geldi. Kahyaoğlu, burada yaptığı konuşmada, Manisa'nın Soma ve Karaman'ın Ermenek ilçelerinde yaşanan olaylar dahil Türkiye'de son 32 yılda bin 574 işçinin maden kazalarında hayatını kaybettiğini anımsattı. Kahyaoğlu, bu kazaların oluş nedenlerini görüp ders almak gerektiğini belirterek, yer altı ve üstünde hayatını riske atarak çalışanların daha güvenli koşullarda işlerini yapmasını sağlamak için işçisi, patronu ve devletiyle bir araya gelip sonuca gidilmesinin önemini vurguladı.

Türkiye'nin, sektörde gelişmeye çok açık bir ülke olduğunu, bunun rakamlara da yansıdığını anlatan Kahyaoğlu, şöyle konuştu:

"1986 yılında sadece doğal taş ihracatı 9,3 milyon dolar olup, 2013 yılında da bu rakamı 2 milyar 225 milyon dolara çıkartmış bir ülkeden bahsediyoruz. Bunu çıkartan, emeği geçen isimsiz kahraman işçilerin tümüne teşekkür ediyorum. İnsanları suçlamak herkese kolay gelir. Asıl önemli olan ise tarafları bir araya getirip sorunları çözmektir. Artık bu saatten sonra Türkiye'de, ocak çalıştıran hiçbir arkadaşımın, iş güvenliğiyle ilgili tedbiri almadan ocak çalıştırma şansı olmayacak. Çünkü yeni gelecek olan yasada öyle fazla yaptırımlar var ki insanları 'Bu işi bırakayım' dedirtecek duruma getirecek seviyede birtakım yaptırımlar geliyor. Doğru mu? Doğru. Birtakım tedbirler alınmalı, bu kanayan yara durdurulmalıdır".

Ali Kahyaoğlu, son günlerde maden kazalarından dolayı konuya çok da hakim olmayanların, sektörün üzerine gittiğini söyledi. Yasa taslağını incelediğini dile getiren Kahyaoğlu, "Bu işi parayla çözemezsiniz. Bu işi cezalara bire beş koyarak, para cezalarıyla çözemezsiniz. Cezalar bu sıkıntıları çözseydi yollarda trafik kazaları olmazdı" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/artik-is-guvenligi-tedbiri-almadan-ocak-calistirma-sansi-olmayacak_126837.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!