Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karar Çıktı Ama İnşaatlar Durduruldu mu, Bilen Yok!

Çalışma Bakanlığı müfettişleri, işçi sağlığı ve güvenliği açısından ekim ayında 2 bin 79 inşaatı denetledi, bin 610 inşaatta iş durdurma kararı verdi. Ancak bu kararlar ne kadar uygulandı, bilen yok!

yapi.com.tr
Karar Çıktı Ama İnşaatlar Durduruldu mu, Bilen Yok!

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Çalışma Bakanlığı’na bağlı iş müfettişlerinin bin 610 inşaat için verdiği iş durdurma kararlarının uygulanıp uygulanmadığını hükümete sordu, yanıt alamadı. Çalışma Bakanlığı, topu valilere ve kaymakamlara atarken, İçişleri Bakanlığı ise önergeyi yanıtsız bıraktı. İşçi sağlığı ve güvenliği açısından ciddi eksiklikleri bulunan inşaatlarda iş durdurma kararları uygulandı mı, kimse bilmiyor.

‘Karara uymayan var mı?’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kasım ayında, Meclis’teki 2015 yılı bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, 2014 yılı ekim ayı içerisinde 2 bin 79 inşaat alanında denetim yapıldığını açıklamıştı. Çelik, bu inşaatların bin 610’unda iş sağlığı ve güvenliği açısından faaliyeti durdurmayı gerektiren eksikliklerin saptandığını ifade etmişti.

HDP'li  Levent Tüzel, Bakan Çelik’in yanıtlaması istemiyle Meclis’e yazılı bir soru önergesi vererek, “İş müfettişleri tarafından verilen iş durdurma kararı bin 610 inşaat alanında tam uygulanmış mıdır? İş durdurma kararına uyulmayan inşaat alanı var mıdır?” diye sormuştu.

‘Mülki amirler sorumlu’

Bakanlık, Tüzel’e verdiği yanıtta, bu soruya net bir cevap vermeyerek topu mülki idare amirlere attı. Bakanlığın yanıtında özetle şöyle denildi: “Bakanlığımızca 1610 işyeri için işin durdurulması/kısmi durdurulması yönünde kanaat belirtilen idari tedbir raporları tanzim edilmiştir. İşin durdurulması/kısmi durdurulması kararlarına ilişkin mühürleme işlemleri mülki idare amirinin emriyle gerçekleşmektedir. Dolayısıyla, ilgili Yönetmelik hükümleri gereği işyerinde işin durdurulması/kısmi durdurulması kararlarına ilişkin mühürleme işlemlerinin uygulanıp uygulanmaması, işyerlerinin bulunduğu yerdeki mülki amirlerin sorumluluğundadır.”

İçişleri'nden yanıt yok

HDP Milletvekili Tüzel,  Bakanlıktan gelen bu yanıt üzerine, iş durdurma kararlarının uygulanıp uygulanmadığını bu kez İçişleri Bakanlığı’na sordu. Ancak İçişleri Bakanlığı, Tüzel’in soru önergesini yanıtlamadı.

‘Kapatıldı mı, bilen yok!’

Tüzel, “Bakanlıktan gelen yanıtta bin 610 işyeri için işin durdurulması gerektiği belirtiliyor, ancak bu işyerlerinin kapatılıp kapatılmadığı konusunda herhangi bir bilgi verilmiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, valilik ve kaymakamlıkları sorumlu tutuyor. İçişleri Bakanlığı’ndan ise soru önergesine yanıt gelmedi. Bu işyerlerinin kapatılıp kapatılmadığını bilen yok!” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karar-cikti-ama-insaatlar-durduruldu-mu-bilen-yok_127963.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!