Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Artık Konuta da Yatıracağız'

Önce Kanyon, ardından Tatilya arazisindeki alışveriş merkezi yatırımı konusunda yapılan ön anlaşmayla son dönemde adını sık duyduğumuz İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Beylikdüzü'ndeki alışveriş merkezi yatırımının tamamlanmasıyla portföy gelirini yüzde 20 oranında artıracak.

Sabah EMLAK
'Artık Konuta da Yatıracağız'

nce Kanyon, ardından Tatilya arazisindeki alışveriş merkezi yatırımı konusunda yapılan ön anlaşmayla son dönemde adını sık duyduğumuz İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Beylikdüzü'ndeki alışveriş merkezi yatırımının tamamlanmasıyla portföy gelirini yüzde 20 oranında artıracak.

"Bugüne kadar hep ofisle büyüdük, bundan sonra konut yatırımlarına da bakacağız" diyen İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, "Artık yapamayacağımız iş türü yok" diyor ve ekliyor: "Portföyümüzde bulunan Tatilya Eğlence Merkezi'nin yerine alışveriş merkezi inşa edilmesi konusunda ABD'li gayrimenkul devi General Growth Properties (GGP) ve Alman gayrimenkul devi Otto Group'un Türkiye'de yatırım yapmak üzere ortaklaşa kurduğu CURA/GGP ile bir ön anlaşma yaptık. Toplam 140 bin metrekarelik alanda 200 mağazanın yer aldığı bir alışveriş merkezi yapılacak. Yatırım miktarı 200 milyon dolar.

Gayrimenkulde 2005 gibi bir canlılık tekrar olur mu?
Faizlerin yükselmesi nedeniyle şu anda bekle- gör dönemi var. Ama evlenmeler, ayrılmalar, hepsi konut talebi doğuruyor. Çılgınca maket üzerinden olmasa bile canlılığa çok keskin bir olay olmadıkça geri döneceğimizi düşünüyorum. Öte yandan mortgage de bu canlılığı artıracak.

Sizin portföyünüzde neler var?
Bizim portföyümüz Anadolu'ya dağılmış durumda. Ağırlıklı ofis binalarımız var. Ve bizim gelirlerimizin önemli bir bölümü ofis kiralarından oluşuyor. İstanbul'da İş Kuleler'in iki kulesi, Maslak'ta Petrol Ofisi'nin kiralamış olduğu Maslak binası, Kanyon projesinin ofis binasının yüzde 50'si var. Ankara'da ofisler ve alışveriş merkezlerimiz, kulelerin altında bir çarşı var.

Tatilya arazisinden ne kadar gelir elde etmeyi hedefliyorsunuz?
Biz arsaları boş hale getiriyoruz, bu yıl sonuna kadar karşılıklı yükümlülüklerimizi tamamlayacağız ve 70 yıllığına bu arsanın üst kullanım hakkı devredilecek. İlk devirde bir toplu devir bedeli alacağız, kasalar çalışmaya başladıktan sonra bize yıllık ve her yıl artan miktarda kira+ciro payı verecekler. İş GYO'nun çok güçlü portföyü arasında nispeten daha az gelir elde ettiğimiz Tatilya va arsaları bu işbirliğiyle çok misli gelir getiriyor olacak. Toplam portföy gelirini yüzde 20 oranında artıracak bir anlaşma olacak bu.

Yıllık geliriniz nedir?
Kanyon hariç yıllık 30 milyon dolar kira gelirimiz var. Kanyon'la birlikte bu 45 milyon dolar olur. Tatilya arazisindeki yatırımın tamamlanmasıyla da yıllık 50 milyon doları bulan kira gelirimiz olacak.

'1 milyon dolarlık oyuncak var'

Tatilya'yı niye yaşatmak mümkün olmadı sizce?
Tatliya'da 1 milyon dolarlık oyuncak vardı. Kapatmak hüzünlü oldu tabi, ancak oranın eğlence açısından uygun olup olmadığı tartışmalı. O yatırımı yapanlar kompleksi bir bütün olarak düşünmüşler. Otel ve casino da düşünülmüş. Tek kaldığı anda baştan yapılan bütünlüklü plana uymuyor. Biz 50 bin metrekare arsayla beraber aldık. 14 bin metrekare de üç ay önce aldık. 2001 yılında, tam kriz döneminde herkes yatırımdan kaçarken... O dönem için yüksek gibi geldi fiyat ama bugün ne kadar isabetli davrandığımızı görüyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/artik-konuta-da-yatiracagiz_47827.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!