Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Artvinli Çevrecilerin Zaferi

Artvin’in Cerrattepe mevkisinde, Hatila Milli Parkı Havzası içinde yer alan ancak çevrecilerin mücadalesi sonucu ruhsatı iptal edilen maden, toplanıyor. Maden sahasında iş makineleri kamyonlara yüklendi. 100 metrelik galeri de betonlanarak kapatılacak.

Radikal Gazetesi
1 Artvinli Çevrecilerin Zaferi

Artvin’in Cerrattepe mevkisinde, Hatila Milli Parkı Havzası içinde yer alan ancak çevrecilerin mücadalesi sonucu ruhsatı iptal edilen maden, toplanıyor.  Maden sahasında iş makineleri kamyonlara yüklendi. 100 metrelik galeri de betonlanarak kapatılacak. Mühendislik ve inşaat sözleşmelerini feshettiklerini anlatan Artvin Bakır ve Maden İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı Sabri Altınoluk, toplumsal ve siyasal destek olmadığı sürece projeye itirazların süreceğini söyledi. Küresel krizin de kararda etkili olduğunu belirtti.

Madenin ruhsatı, Yeşil Artvin Derneği ile Artvin Barosu’nun Enerji Bakanlığı aleyhine açtığı dava sonucu geçen ay iptal edildi. Davacılar ‘Artvin kent merkezine 110 metre uzaklıktaki galerinin heyelan riski yaratacağını; Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) oluru almayan madenin doğaya telafi edilemez zarar vereceğini savunuyordu.
Dernek Başkanı Erdoğan Gazihan “Bu sonuç, birlikte hareket edildiği zaman başarılamayacak hiçbir zorluğun olmadığını gösteren bir örnektir” dedi. Kafkasör Dağı Cerrattepe Mevkii, dünyanın en yaşlı bitki örtüsüne sahip 25 bölgesinden biri.

http://www.yapi.com.tr/haberler/artvinli-cevrecilerin-zaferi_64758.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Sadece yaşadığı bölgeye değil, dünyamıza sahip çıkan sosyal sorumluluk sahibi "Yeşil Artvin Derneği"ni rol model yaratabilecek bir eyleme ve sonuca imza attıkları için tebrik ediyorum. Kafkasör Dağı tüm dünyanın ortak mirası olarak bundan sonra da korunmaya devam edilmeli ve duyurulmalıdır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!