Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Asansörler İçin Yeni Yönetmelik Yayımlandı

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan yeni Asansör Yönetmeliği 15 Şubat 2003 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. (95/

İBBb>Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan yeni Asansör Yönetmeliği 15 Şubat 2003 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

(95/16/AT) numaralı Yönetmelik, İmar Kanunu ve buna bağlı imar yönetmeliklerine göre inşa edilen binalarda, insan ve yük taşımasında kullanılan asansörlerin ve güvenlik aksamlarının projelendirilmesi, tasarımı,
imali, montajı ve bakımı gerektiği gibi yapıldığında ve işletilmesinde kullanıcıların sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde piyasaya arz edilmelerini ; tasarım ve imalat aşamalarında uyulması gereken temel sağlık ve güvenlik kuralları ile takip edilmesi gereken uygunluk değerlendirme işlemlerini ve uygunluk değerlendirmesi yapacak onaylanmış kuruluşların görevlendirilmesinde dikkate alınacak asgari kriterleri belirlemeyi amaçlıyor.

Binalarda ve inşaatlarda, sürekli olarak kullanılan asansörleri ve Ek-IV'de listelenen asansörlerde kullanılacak güvenlik aksamları, esnek olmayan raylar boyunca hareket etmese bile, sabit bir hat üzerinde hareket eden asansörler bu Yönetmelik kapsamında yer alıyorlar.

Aşağıda belirtilen asansörler ise bu yönetmeliğe tabi bulunmuyor:
*Kamu veya özel, insan taşımacılığına yönelik asma kablolu demiryollarını da kapsayan kablolu havai hatları,
*Askeri veya güvenlik amaçlı özel tasarımlanmış ve yapılmış asansörleri,
*Maden ocağı vinçleri,
*Sahne asansörleri,
*Nakil vasıtalarına monte edilmiş asansörleri,
*Makinelere bağlı ve sadece çalışma yerine giriş amaçlı asansörleri,
*Dişli Rayda çalışan trenleri,
*İnsan veya insan ve yüklerin taşınması amaçlı asansörlere yönelik inşaat alanında kullanılan şantiye asansörleri.

4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna dayanılarak hazırlanan bu Yönetmeliğin Yedinci Bölümünde yer alan hizmete ilişkin hususlara aykırı hareket edenler hakkında 4077 sayılı Kanun ve bu Yönetmeliğin ürünlere ilişkin hükümlerine aykırı davranışta bulunanlara ise 4703 sayılı Kanun hükümleri uygulanacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bu yönetmeliğin uygulanması ile ilgili olarak gerekli mevzuat düzenlemelerini yapmaya yetkili bulunuyor.

Yeni Yönetmelik, yürürlüğe girdiği tarihten 18 ay sonra zorunlu olarak uygulanacak. Bu süre zarfında gerek bu Yönetmeliğin hükümlerine uygun üretilen, gerekse 30 uncu maddede belirtilen Asansör Yönetmeliği ve ilgili standardına uygun imal edilen ürünler piyasaya arz edilebilir.

Yeni Yönetmeliğin zorunlu olarak uygulamaya girdiği tarihten itibaren, 20/12/1995 tarihli ve 22499 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Asansör Yönetmeliği, yürürlükten kaldırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/asansorler-icin-yeni-yonetmelik-yayimlandi_3306.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!