Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aşırı Sıcağa Akıllı Çatı

Ege Üniversitesi (EÜ) ile Türk Tekstil Vakfı Ortak Araştırma Merkezi (TAM), konut ve işyerlerini aşırı sıcak ve soğuk havadan korumak amacıyla "akıllı çatı" ve "güneş enerjisi kolektörü" sistemi geliştirdi.

Cumhuriyet Gazetesi
Aşırı Sıcağa Akıllı Çatı

b>Ege Üniversitesi (EÜ) ile Türk Tekstil Vakfı Ortak Araştırma Merkezi (TAM), konut ve işyerlerini aşırı sıcak ve soğuk havadan korumak amacıyla "akıllı çatı" ve "güneş enerjisi kolektörü" sistemi geliştirdi.

Merkez Koordinatörü Prof. Dr. Işık Tarakçıoğlu , AA muhabiri Efsun Erbalaban Yılmaz 'a yaptığı açıklamada, akıllı çatı uygulamasının temelini, donarken ısı yayan, erirken de ortamdaki ısıyı emen petrol ve tuz kökenli faz değiştiren maddelerin oluşturduğunu kaydetti.

Akıllı çatı uygulamasını, izole edilmiş polyester bilet gişesinde denediklerini açıklayan Tarakçıoğlu, "Bir metrekaresi 6 YTL olan faz değiştirici maddeleri çatıda kullandık, iyi sonuçlar aldık. Fakat çok sıcak günlerde yetersiz kaldığını gördük. Biz de sistemin üstüne yerleştirilecek açılır kapanır izolasyon sistemini geliştirdik" dedi.

TAM'ın geliştirdiği sistemde, havanın aşırı sıcak olduğu yaz günlerinde faz değiştirici maddelerin üstünde yer alan ve strafordan oluşan izolasyon kapatılıyor, yaz gecelerinde ise açılıyor. Bu şekilde sıcak havanın etkisi dört ile beş derece azaltılabiliyor. Kışın da tersi yapılıyor, gündüz izolasyon sistemi açılıyor, gece kapatılıyor ve binada soğuğun etkisi azaltılıyor. Sistem, yeni binalarda daha verimli çalışıyor.

Geliştirilen güneş enerjisi kolektörü ise basit bir keçeden yapılmış ve gölgelendirme amacıyla geliştirilmiş. İki metrekaresi 100 YTL olan güneş enerjisi kolektörünün sağladığı gölgelendirme, kolaylıkla uygulanabiliyor ve binaları aşırı ısıdan koruyabiliyor. Tarakçıoğlu'nun verdiği bilgiye göre her iki sistem yeni bir binada bir arada kullanıldığında aşırı sıcak ve soğuk havanın etkisi 8-10 derece azaltılabiliyor.

TAM, Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği binalarında denenmeye başlanan her iki sistem için de patent başvurusunu yapmış.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/asiri-sicaga-akilli-cati_55774.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!