Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Asırlık Defterdarlık Konağı Kaderine Terk Edildi

Kütahya’nın Börekçiler Mahallesi’nde yol üstünde yer alan tarihî Defterdarlık Konağı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Mahalle

Zamanb>Kütahya’nın Börekçiler Mahallesi’nde yol üstünde yer alan tarihî Defterdarlık Konağı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Mahalle sakinlerini korkutan asırlık ev, yıkılma ihtimaline karşı belediye tarafından etrafı çevrelenmiş durumda. “Bu binaya yaklaşmak tehlikelidir” tabelasına rağmen vatandaşlar, yazıya aldırış etmeden evin yanından gidip geliyor. Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun sorumluluğunda olan tarihî eve ne bir çivi çakılabiliyor ne de sökülebiliyor.

Dıştan harabe görüntüsü veren evin iç kısmı da dışarıdan farksız. Toz–toprak içinde kalan evde, pencerelerin çoğu kırılmış vaziyette. Tahtadan yapılan merdivenler ise çürümüş ve yürünemeyecek durumda. Tarihî evrakların ve kitapların bulunduğu evde, tavan kısmında açılan deliklerden dışarısı rahatlıkla seyredilebiliyor. Tarihî ev için Anıtlar Yüksek Kurulu’na, belediyeye ve Müze Müdürlüğü’ne başvurduklarını söyleyen Börekçiler Mahallesi Muhtarı Ahmet Arı, bir sonuç alamadığını ifade etti. “Ev ya bir an evvel yapılsın ya da yıkılsın.” diyen Arı, ev sahiplerinin de duruma ilgisiz kaldıklarını vurguladı. Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün, tarihî Defterdarlık Konağı’nı satın alıp restore etmek istediklerini ancak ev sahiplerinin fahiş fiyat istekleri karşısında bundan vazgeçtiklerini açıkladı. Evin, Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun gözetiminde olduğunu ifade eden Türktüzün, “Ev, tarihî olduğundan dolayı evi yapmak veya yıkmak onların vereceği bir kararla mümkün olabilir.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/asirlik-defterdarlik-konagi-kaderine-terk-edildi_3725.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!