Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Asırlık Ihlamur Ağacı Plansız Çalışma Kurbanı

Üsküdar Belediyesi’nin 3 yıldır yol ve kaldırım çalışması yürüttüğü Kuzguncuk, İcadiye Caddesi’nde asırlık ağaçlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Vatandaşların “Asırlık ağaçlar yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktınız” korkusu, cadde üzerinde bulunan asırlık bir ıhlamur ağacı yerinden sökülerek devrilmesiyle gerçeğe dönüştü.

yapi.com.tr
Asırlık Ihlamur Ağacı Plansız Çalışma Kurbanı

Sözcü'den Sevgim Begüm Yavuz'un haberine göre; Üsküdar Belediyesi'ne “gerekli önlemi almadan çalışma yaptıkları” ve diğer ağaçların da tehlike altında bulunduğu için mahalle sakinleri tepki gösterdiler. Olay sonrası bölgeye gelen belediye ekipleri cadde üzerindeki diğer ağaçları korumaya aldılar. Konuyla ilgili açıklama yapan Kuzguncuklular Derneği ise "Projenin durdurularak gözden geçirilmesini ve asırlık ağaçlarımızın acilen koruma altına alınmasını talep ediyoruz” dedi.

Kuzguncuk’a ceza verildiğini düşünen esnaf, “Ağaç kökleri zarar gördü. Hafif rüzgar olsa ben korkuyorum diğer ağaçlardan. Başlarında bir mühendis yok. Kendi başlarına iş yapıyorlar. Ben ‘Kökleri koparmayın’ dediğimde ‘Bunun beş bin kökü var' dediler. Sadece esnaf değil dışarıdan gelen misafirler de rahatsız. Her sene böyle kazı olur mu? Kuzguncuk'a ceza veriliyor” diye konuştu.Cadde üzerinde kafe işleten bir esnaf ise “Bu işlerin böyle yapılmaması gerektiği görülüyor. Bir ağacın önemi yok ki bu hale geldi. Biz hep söyledik. Kimse bizi duymuyor. Buraların yapılması müjdeli bir haber gibi verildi. Kimse vatandaşın oyu ile yola çıktığını hatırlamıyor. Bana ceza verir gibi iş yapmaman gerekiyor. Zaten ekonomik olarak sıkıntı yaşıyoruz bu çalışmalar yüzünden” diye tepki gösterdi.“Tüm Ağaçlar Tehlike Altında”
Kuzguncuklular Derneği yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Gece yarısı İcadiye Caddesi üzerinde bulunan asırlık ağaçlarımızdan bir tanesi maalesef ki yapılan çalışmalardaki tedbirsizlik sonucu yıkılmıştır. Herhangi bir insana gelen can/mal kaybı bulunmamakta. Ama maalesef ki giden yine bir canımız,  yaşayan bir ağacımız.  Ağacı kurtarma olasılığımızın olmadığını ögrendik. Cadde boyunca 100 yaşını aşkın tüm ağaçlarımız aynı tehlike altındadır. Zira projede cadde kotu düşürülerek çalışılmaktadır. Projenin durdurularak gözden geçirilmesini ve asırlık ağaçlarımızın acilen koruma altına alınmasını talep ediyoruz.”

Üsküdar Belediyesi yetkililerinin dernek yöneticileri ile görüşmesi üzerine, ağaç kökleri park ve bahçeler müdürlüğü tarafından korumaya alındı. Çalışmayı yürüten ekiplerin de ağaç kökleri daha hassas davranacakları açıklandı.