Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Üsküdar'ın Dönüşüm Planları Askıdan İniyor!

Üsküdar’daki 16 mahallenin kentsel dönüşüme uğramasının önüne açan planlar yarın askından indirilecek. Binlerce yurttaş planlar hakkında İBB’ye ve Üsküdar Belediyesi’ne itiraz dilekçesi sundu. Uzmanlar ve siyasetçiler, yapılan tüm değişikliklerinin yasalara aykırı olduğu vurguladı.

yapi.com.tr
Üsküdar'ın Dönüşüm Planları Askıdan İniyor!

Birgün Gazetesi'nden Uğur Şahin'in haberine göre, Üsküdar’ın nüfusunun yarısını barındıran 16 mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmalarının başlamasının önünü açan 1/1000 ölçekli Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi koruma amaçlı revizyon uygulama imar planı ile 1/5000 ölçekli plan yarın askıdan indirilecek. Üsküdar’ın Kandilli, Kuleli, Küçüksu, Çengelköy, Güzeltepe, Bahçelievler, Mehmet Akif Ersoy, Yavuztürk, Kirazlıtepe, Küplüce, Beylerbeyi, Burhaniye, Ferah, Kısıklı, Kuzguncuk ve İcadiye olmak üzere 16 mahallesini ilgilendiren plana yurttaşlar tepki gösteriyor. 1/5000 ölçekli plan 27 Ekim’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nda, bir gün sonra da 1/1000 ölçekli plan Üsküdar Belediye Başkanlığı’nda askıya çıkmıştı. İtiraz süresi yarın dolacak olan kentsel dönüşüm planıyla birlikte, 300 bin kişi sürgün tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Çözülmesi zor sorunlar büyüyor

1/5000’lik ve 1/1000’lik planlarda, küçük parsellerin büyük parsellere dönüştürüldüğü, 2-3 hissedardan oluşan bir parselin 80 ortaklığa dönüştürüldüğü ve çözülmesi zor sorunların büyütüldüğü görülüyor. Planda ayrıca yapılaşmanın yoğun olduğu alanlar yeşil alan, kamu hizmet alanı, park, bahçe alanları gibi alanlara çevriliyor, üzerinde yapılaşma olmayan alanlar ise imara açılıyor.

Binlerce itiraz dilekçesi

Binlerce yurttaş, 1/5000 ve 1/1000’lik planın ciddi mağduriyetlere sebep olacağını belirterek, planlara itiraz etti. Bölge sakinleri, planların ada bazında hazırlandığı, parsel bazında hazırlanmayan planların kendilerini mağdur ettiğini dile getirdi. Mahalle sakinleri ayrıca ilgili planların yapılırken kendilerine hiç danışılmadığını ve planların bölgenin mevcut yapılaşmasının düşünülmeden hazırlandığının altını çizerek hazırladıkları dilekçelerle İBB’ye ve Üsüküdar Belediyesi’ne başvurdu.

CHP Üsküdar İmar ve Şehircilik Komisyonu üyesi Avukat Onur Cingil, İBB’nin CHP’li Meclis üyesi Nezih Küçükerden ve Mimarlar Odası Anadolu I. Büyükkent Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulu üyesi Aysel Can Ekşi, kentsel dönüşüm planlarına ilişkin konuştu.

Planlar hukuksuz!

CHP Üsküdar İmar ve Şehircilik Komisyonu üyesi Avukat Onur Cingil, planın askı ve itiraz sürenin hukuka aykırı olduğunun altını çizerek , “Evvela şunu söylemek gerekir ki, süreç en başından hukuksuzdur. 550 Bine yakın nüfusa sahip olan ve 16 Mahallede toplam 300 Bin kişiye etkileyecek olan bu planlar, Belediye Kanuna aykırı olarak, hiçbir Üsküdarlıya sorulmadan çıkarıldı” dedi.

Avukat Cingil sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu planlar üzerinden rant yerlerini topluyorlar. Üsküdar Belediyesi, TOKİ’ye ve müteahhitlere çalışıyor. Halkla yaptığı toplantılarda, ‘Yerinizi sakın satmayın’ diyen belediye başkanı kentsel dönüşüm formu topluyor. Ayrıca itiraz eden yurttaşlar, kentsel dönüşüm bürosuna yönlendiriliyor. Bu kabul edilemez”

Gizli kapaklı yapıldı

İBB’nin CHP’li Meclis üyesi Nezih Küçükerden, Üsküdar’da yaşayan binlerce yurttaşın planlara itiraz ettiğini hatırlatarak, “İtirazlar gösterdi ki, bu planlar yurttaş için değil, belli zümreler için yapılmıştır” dedi. Küçükerden, “Plan başlangıçtan bugüne, kimsenin haberi olmadan gizli kapaklı yapıldı. Bu konuda yurttaşlar bilgilendirilmedi. Yani askıda öğrenildi ve kendilerini mağdur edeceğini görünce ciddi bir itiraz sürecine girildi. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen seçim zamanında 11 kata müsaade ediyorum dedi. Şimdi ise, emsal 1.5, ben size 2 vereceğim diyor. Bana bu planda emsalin varlığını göstersinler ben bir daha mühendislik yapmam” diye konuştu.

Belediye’nin yaptığı ayıplı hizmettir

Mimarlar Odası Anadolu I. Büyükkent Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulu üyesi Aysel Can Ekşi ise şunları söyledi: “Normalde bu planların halkın onayına sunulması gerekiyordu. Halkın onayına sunulmayan planın geçerliliği yoktur, hem de uygulanması mümkün değildir. Yıllardan beri insanlara belirli vaatlerde bulundular. Kanuna aykırı konuşmalar yaptılar, orada kanuna göre bir kat artışı olamaz. Ama sürekli insanları kandırdılar. Bu Tüketici Hakları Kanuna göre de bir ayıplı hizmettir. Üsküdar Belediyesi, binlerce yurttaşın dilekçeleri alma konusunda da zorluk yaşattı.”

‘Üsküdar’ın taşı toprağı yakut’ demişti

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, geçen yıl yaptığı açıklamada metro ve Avrasya tüneli gibi büyük projelerin Üsküdar’ı ‘cazibe merkezi’ yaptığını ifade etmiş ve “İstanbul’un taşı toprağı altın diyorlar ya, Üsküdar’ın da taşı toprağı yakut. Raylı sistemler ve Çamlıca Cami Üsküdar’daki emlak fiyatlarını artırdı. Çamlıca civarındaki arsa fiyatları yüzde 300-500 civarında arttı. Bu projeler hizmete geçtikten sonra da Üsküdar’daki emlak fiyatları yeniden yüzde 30-40 düzeyinde artacak” demişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uskudarin-donusum-planlari-askidan-iniyor_152213.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!