Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Askerden Dev Teklif

Askerden, Konak'ın Hatay semtini rahatlacak önemli bir teklif geldi. Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak ve NATO Enformasyon Daire Başkanlığı, Konak Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) Hatay'daki Asker Hastanesi'nin arazisini takas etmeyi teklif etti.

Yeni Asır Gazetesi
Askerden Dev Teklif

Askerden, Konak'ın Hatay semtini rahatlacak önemli bir teklif geldi. Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak ve NATO Enformasyon Daire Başkanlığı, Konak Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) Hatay'daki Asker Hastanesi'nin arazisini takas etmeyi teklif etti. Başkanlık, 2 kurumdan Hatay'daki 34 bin 470 metrekare arazi karşılığında yine Konak sınırları içindeki Güzelyalı Asker Hastanesi'nin bulunduğu alana en az 8 katlı ve 400 yataklı yeni bir askeri hastane yapılmasını istedi.

Rapor istedi

Konak Belediyesi, teklifi değerlendirmeye alırken TOKİ'nin ise, Hatay'daki arazinin durumuyla ilgili İzmir Birimi'nden rapor istediği öğrenildi. Güzelyalı'da faaliyet gösteren Asker Hastanesi, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki tüm hastanelerin yönetiminin Sağlık Komutanlığı çatısı altında birleştirilmesinin ardından geçtiğimiz aylarda kapatılmıştı. Sözkonusu girişimle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarını karşılamak için İzmir'de daha büyük bir hastaneye kavuşturulmasının hedeflendiği kaydedildi.

Konak'ta en değerli bölgelerden birinde yeralan ve Milli Savunma Bakanlığı'nın yaptığı ön değerlendirmede fiyatı 68 milyon 941 bin 500 YTL olarak belirlenen 34 bin 470 metrekarelik arazinin, mülkiyetinin Hazine'ye ait olduğu ve Milli Savunma Bakanlığı'na tahsis edildiği belirtildi. Toplam 21 ayrı parselin üzerinde kurulu olan Hatay Askeri Hastanesi'nin bulunduğu arazi, imar planında resmi tesis alanı olarak gözüküyor.

Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak ve NATO Enformasyon Daire Başkanlığı, TOKİ ve Konak Belediyesi'ne 13 Ağustos'ta gönderdiği teklifte Hatay Asker Hastanesi için takdir edilen 68 milyon 941 bin 500 YTL'lik bedel karşılığında, Güzelyalı Asker Hastanesi'nin bulunduğu araziye en az 8 katlı ve 400 yataklı hastane yaptırılmasının uygun görüldüğünü yazdı. Başkanlık, Güzelyalı'daki eski hastanenin yıkılıp yerine 400 yataklı yeni hastanenin yapılması karşılığında Hatay Asker Hastanesi'nin arazisinin devralıp almayacağını iki kurumdan da bildirmesini istedi.

Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak ve NATO Enformasyon Daire Başkanlığı'nın teklifinde ortaya koyduğu 68 milyon 941 bin 500 YTL'lik bedelin 2008 yılı Bayındırlık birim fiyatlarına göre belirlendiği belirtildi. İzmir'in en gözde yerleşim alanlarından biri olan ve metro istasyonuna yakınlığı gibi ulaşım olanakları bakımından da önemli bir noktada bulunan arazinin bedelinin, doğrudan talep edilmeyeceği bu bedel karşılığında hastanenin yapılıp teslim edilmesinin teklif edildiği öğrenildi.

Konak Belediyesi teklifi hala değerlendirirken, TOKİ Başkanlığı'nın ise TOKİ İzmir Birimi'nden arazinin durumuyla ilgili bir rapor istediği öğrenildi. TOKİ'nin İzmir'deki yetkililerinin ise arazinin imar durumunu ve halen hastane olarak kullanıldığını anlatan bir rapor hazırlayarak Ankara'ya gönderdiği bilgisi edinildi.

Hava hastanesi kapatılmıştı

Geçtiğimiz yıl çeşitli kuvvet komutanlıklarına bağlı askeri hastanelerin yönetimi Genel Kurmay Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Sağlık Komutanlığı çatısı altında birleştirilmişti. Bunun ardından geçtiğimiz aylarda da Güzelyalı'da eskiden hava hastanesi olarak hizmet veren tesis kapatılmıştı. Buradaki doktorların önemli bölümü Hatay'daki askeri hastaneye kaydırılmıştı. Konak Belediyesi ile TOKİ'ye yapılan bu teklifle, İzmir'de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarının karşılanması için daha büyük hastane yaptırılması hedeflendiği kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/askerden-dev-teklif_65272.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!