Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Asma Köprüye Demir Kapı Yaptırdılar

Artvin'in Yusufeli ilçesi Zeytincik köyündeki vatandaşlar, evlerine ulaşabilmeleri için DSİ 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilen 70 metrelik asma köprünün ortasına, güvenlik nedeniyle asma kilitli demir kapı yaptırdı.

yapi.com.tr / AA
Asma Köprüye Demir Kapı Yaptırdılar

Zeytincik köyü arazileri ile yolunun bir bölümünün Deriner Barajı'nın suları altında kalması üzerine, mahalleye ulaşımı sağlamak için DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından, yüksekliği 100 metre, genişliği 1 metre 60 santimetre olan 70 metrelik asma köprü inşa edildi. İlçe merkezine yaklaşık 40 kilometre uzakta bulunan Zeytincik köyü Ahalşen Mahallesi sakinleri, buraya ulaşımı sağlayan köprünün ortasına geçen yıl kendi imkanlarıyla asma kilitli demir kapı yaptırdı.

Kışın Bursa'da, yazın Zeytincik köyünde yaşayan Necati Çelik (60), AA muhabirine, baraj inşasının ardından devletin evlerine ulaşımlarını sağlamaları amacıyla asma köprü yaptırdığını söyledi. Çelik, konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: "Baraj yapıldıktan sonra istimlak parasını alan bazı köy  sakinleri maalesef başka illere göç etti. Bizim mahallede baraj öncesinde yaklaşık 25 hane vardı. Kış mevsiminde köyde kimse kalmıyor. Evlerimiz ve mahalle boş kalıyor. Ben de Bursa’da oturuyorum. İlkbaharla birlikte köyüme gelerek zeytin ağaçlarımın bakımını yapıyorum. Şu anda  mahallede ben ve bir komşum olmak üzere, sadece iki kişi yaşıyoruz. Köyde kimse  kalmadığı için hırsızlar zaman zaman evlerimize giriyor. Başta canımız olmak  üzere mal varlığımızı korumak amacıyla demir kapı yaptık. Köyde kimse olmadığı  için gündüzleri bile korkuyoruz. Kendimizi bu demir kapı sayesinde güvende  hissediyoruz."

"Necati Çelik" köprüsünden izinsiz hiç kimse geçemiyor
Köy halkından 70 yaşındaki İsmail Beyaz ise evlerine ve bahçelerine bu  köprüden ulaştıklarını belirterek, "Yaşanan hırsızlıklardan dolayı köylüler  olarak aramızda 2 bin lira topladık ve köprüye demir kapı taktık" ifadelerini kullandı. Böylece kendilerini daha güvende ve huzurlu hissettiklerini belirten Beyaz, köprüye, demir kapı takma fikrini ortaya atan Necati Çelik'in ismini verdiklerini bildirdi. Beyaz, demir kapının 24 saat kilitli olduğunu anlatarak, "Köprüden  geçmek isteyen olursa Necati Çelik'i telefonla arıyor veya bağırarak yardım istiyor. Böylece kapı tek elden açılıp kapanıyor. Bu da bize göre Karadeniz usulü  bir çözüm. Çok işe yaradı. Ayrıca bazı misafirlerimiz demir kapıyı görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor” diye konuştu.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/asma-kopruye-demir-kapi-yaptirdilar_157928.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!