Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Demir Cevheri Fiyatları, Çin Baskısıyla İnişe Geçecek!

Deutsche Bank’a göre dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’in rekor seviyeye ulaşan stokları, yılın son çeyreğinde demir cevherinin ton fiyatını 50 dolara kadar çekecek.

yapi.com.tr
Demir Cevheri Fiyatları, Çin Baskısıyla İnişe Geçecek!

Kömür fiyatlarının yükselmesi, çelik fiyatlarındaki artış ve üretim kapasitenin azalmasıyla birlikte 2016 sonlarında hızla yükselen demir cevheri fiyatları, Çin’in ekonomik görünümüne ilişkin kaygılar ve ülkede stokların büyük bir hızla artmasıyla yeniden baskı altında. Mart ayından bu yana gerileyen, son günlerde ise 60 dolar civarında tutunmaya çalışan demir cevheri fiyatlarının yıl sonunda 50 dolara kadar inmesi bekleniyor.

Dünya Gazetesi'nden Evrim Küçük'ün haberine göre, Çin’deki demir stoklarının zaten rekor seviyede seyreden miktarı, yıl başından bu yana kaydedilen stok artışının 2016 yılının tamamında görülen artışı geride bırakmasıyla, daha da yükseldi. Shanghai Steelhome E-Commerce Co.’ya göre demir cevheri stokları, dördüncü haftada da yükselerek yüzde 1.3 arttı ve 136 milyon ton oldu. Yıl başından bu yana 22.05 milyon ton artış kaydeden demir cevheri stokları, 2016 yılının tamamında görülen 20.85 milyon tonluk artışı geride bıraktı.

Şu an 60 dolar/ton seviyesinden satılıyor

Küresel üretimin talebi aşacağı endişelerinin etkisiyle nisan ve mayıs aylarında gerileyen demir cevheri, geçtiğimiz haftalarda 60 dolar seviyelerinde istikrar kazandı. Ancak Çin’de stokların yükselmesi, analistlere göre, 2017’de güçlü bir seyir izleyen demir cevheri fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturacak.

Deutsche Bank’a göre Çin’in rekor seviyeye ulaşan stokları, yılın son çeyreğinde demir cevherinin ton fiyatını 50 dolara kadar çekecek. Alman finans kuruluşu analistleri Çin’e yaptıkları ziyaret sonrasında hazırladıkları raporda, şu an için koşulların yüksek kaliteli demir cevheri %62 Fe’yi desteklemesine karşın, envanterdeki artışın etkilerinin daha sonra fiyatlara yansımaya başlayacağı tespitinde bulundular. Analistlere göre Çin’de çelik talebi 2017’de yüzde 3 artış gösterdikten sonra, gelecek yıl yüzde 0.5 seviyesine inecek.

Yüksek ve düşük kalite fiyat farkı yüzde 35

Ülkede çelik üretim kapasitesini düşürmeye yönelik programların etkisiyle kapasitesinin 1 milyar ton azalması bekleniyor. Yine de Deutsche Bank analistleri geride kalan üretim tesislerinin yüksek kaliteli demir cevheri kullanmaya devam ediyor olmasının %62 demire yarayacağını, yüksek kalitenin tercih edilmesi ise yüzde 58 demir üreticilerini, fiyatlarında indirim yapmaya zorlayacağını belirtiyor. Piyasa katılımcılarına göre, yüksek ve düşük kaliteli demir cevheri arasındaki fiyat farkı yüzde 30-35’e kadar çıkmış durumda.

Rapora göre demir cevheri fiyatlarında 2016 sonlarında görülen yükseliş, kömür fiyatlarının yükselmesi, çelik fiyatlarındaki artış ve kapasitenin azalmasıyla açıklanabilir. Ancak Deutsche, sonrasında artan stokların baskı altına aldığı demir cevheri fiyatlarının yılın son çeyreğinde 50 dolara ineceğini öngörüyor. 2018 yılında ise demir cevherinin yükseleceğini ve yıllık ortalama 54 dolardan satılacağını tahmin ediyor.

ETİKETLER: demir cevheri
http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-cevheri-fiyatlari-cin-baskisiyla-inise-gececek_158932.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!