Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Asya'nın 'Hayalet Kentleri'

Asya'daki terkedilen ve zamanla 'hayalet kent' görünümü alan yerleşim yerlerinden bazıları. En ilginç olanları ise Tayvan'daki UFO evler.

yapi.com.tr
Asya'nın 'Hayalet Kentleri'

Kowloon Walled City - Hong Kong Çin: İngiltere'nin sömürgesi altındayken Hong Kong'un yakınında duvarlarla çevrilmiş bir kent olan Kawloon Walled orjinalde bir Çin askeri kalesiydi.

2. Dünya Savaşı sırasında nüfusu iyice artan ve bölgeyi koruma amacıyla Japonların yönetim altına aldığı kent, ülkenin yenilmesi ile müttefik devletlerce teslim alındı.

 

Tüm bunların ardından Çin ve İngiltere sorumluluğu almak istemeyince bölge bağımsız hale gelmiş ve kanun kaçaklarının sığınağına dönüşmüştü. Şehir iyice kontrolden çıkmaya başlayınca Çin hükümeti, şehrin boşaltılmasına ve kısmen yıkılmasına karar verdi.

Sanzhi Pod Kenti, Tayvan: Tayvan’da inşa edilen tatil köyünün hikayesi oldukça ilginç. Görünümlerinden dolayı UFO evleri olarak anılan binaların yapımına 1978’de başlandı.

SanzhiSanzhi Pod Kenti

Doğu Asya’daki Amerikan birliklerinin tatillerini geçirmesi için planlanan yerleşimin inşası sadece 2 yıl sonra ise iptal edildi. Bunun sebebi yatırım eksikliği, finansal yük ve inşa çalışmaları sırasında yaşanan can kayıpları olarak gösterildi.

SanzhiSanzhi Pod Kenti

Bölgede Tayvan’ın eski sömürge yönetimi olan Hollanda tarafından 1620’li yıllarda asker mezarlığı olarak kullanıldığı iddiaları da var.

Hashima Adası, Japonya: Gunkanjima olarak da bilinen Hashima Adası, 1890 yılında Mitsubisha tarafından satın alınarak kömür madeni merkezi haline getirildi. Ancak 1960’larda Japon ekonomisinde petrol, kömürün yerini alınca adanın önemi azalmaya başladı. 1974’te kömür madenleri kapatıldı ve buradaki aileler de Hashima’dan ayrıldı.

HashimaHashima Adası

Mandu - Hindistan: Hindistan'ın Indore şehri yakınlarında kurulan Mandu 10. yüzyılda kurulmuş bir kent. Babürlüler tarafından 1401'de esir alınan Afgan hükümdar Dilaver Han burada kendi krallığını kurarak Mandu'nun altın çağını başlattı. Yaklaşık dört yüzyıldır terkedilmiş halde bulunan kent, aynı zamanda Afgan mimarisinin önemli örneklerini barındırmakta. Kentin tepesindeki saraylar Tac Mahal'e de esin kaynağı olmuş.

ManduMandu

Beichuan, Çin: Beichuan ismi size tanıdık gelebilir. Zira bu kent 2008’de gerçekleşen Çin’deki büyük depremde yerle bir olmuştu. Kent o günden beri de ikamete kapalı. Çinli yetkililer, Beichuan’ı yeniden inşa etmenin riskli olacağını düşünüyor. Kentin, bir anı parkına çevrilmesi düşünülüyor.

BeichuanBeichuan


http://www.yapi.com.tr/haberler/asyanin-hayalet-kentleri_111424.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!