Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Çakma Paris' Boş Kaldı!

Dünyadaki ünlü şehirleri taklit eden Çin, Paris'i tutturamadı! Şangay'a 200 kilometre uzaklıkta Eyfel Kulesi ve çevresinin birebir kopyalandığı Tiandu Cheng bölgesi, hayalet şehre dönmek üzere. 10 bin kişinin yaşaması planlanan 'çakma Paris'te sokaklar ve binalar neredeyse boş kalmış.

yapi.com.tr
 'Çakma Paris' Boş Kaldı!

Taklit çılgını Çin'in dünyanın ünlü şehirlerini kopyalama projesi 'Paris'te tutmadı. Çinliler bu sefer Paris’in sembolü Eyfel Kulesi’ni ve çevresini birebir inşa etti. Tiandu Cheng yani ‘gökyüzü şehri’ olarak adlandırılan bölge Şangay’a 200 kilometre uzaklıkta bulunan Hangzhou’nun bir parçası. Ancak bölge ne yazık ki, hayalet şehre dönmek üzere.

Proje 6 yıldır sürüyor

Euronews'in haberine göre, 2007 yılında başlanan proje neredeyse bitiyor. Projeyi yapan Zhejiang Guangsha şirketi herşeyin yolunda gittiğini söylese de sokaklar boş görünüyor. Versailles’a bakan 300 metrekarelik bir apartmanın aylık kira bedeli yaklaşık 500 Euro. Bu bölgede 10 bin kişi yaşayabilir. Ancak yerel medya evlere ilginin az olmasından dolayı burayı hayalet şehir olarak adlandırıyor. Yetkililer kaç evin boş kaldığı bilgisini vermiyor.

Ordos da boş kaldı

Öte yandan Çin’deki hayalet kentlerin sayısı artıyor. Onlardan biri de Moğalistan’ın bir bölgesinin taklit edildiği Ordos şehri. Yeterince talep olmayınca konut fiyatları da bir yıl içinde yarı yarıya düşmüş. Aynı durum Tiandu Cheng için de bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-cakma-paris-bos-kaldi_111454.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!