Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ata' nın Evi Onarılamıyor

Atatürk''ün Selanik''teki evinin restorasyonu, Yunanistan''ın Kültürel İşbirliği Anlaşması''nı hayata geçirmek istememesi nedeniyle yapılamıyor.

Milliyet
1 Ata' nın Evi Onarılamıyor

b>Atatürk''ün Selanik''teki evinin restorasyonu, Yunanistan''ın Kültürel İşbirliği Anlaşması''nı hayata geçirmek istememesi nedeniyle yapılamıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın 2004 için ayırdığı 200 milyar lira, anlaşma şartları uygulanırsa onarımda kullanılacak.
Bakanlık, bu yıl yurtdışındaki eski Türk eserlerinin bakımı, onarımı ve restorasyonu için toplam 1 trilyon lira ayırdı. Ancak yurtdışında oldukça geniş bir mirasa sahip olan Türkiye, bu bütçeyle tüm eserlerin onarımını gerçekleştiremiyor. Eserlerin belirlenmesi ve restorasyonu için tek sorunun bütçe olmadığı da biliniyor. Yunanistan''ın, iki ülkenin 2000''de imzaladığı anlaşmayı hayata geçirmek istememesi nedeniyle, Türkiye için büyük öneme sahip olan Atatürk''ün Selanik''teki evi de restore edilemiyor. Bu evin bakımı, onarımı ve tanzimi için Türkiye''nin ayırdığı para da toplam 200 milyar lira.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmanın bazı maddeleri şöyle:
• Kültürel miras ve özellikle arkeoloji, sanat tarihi, müzecilik, güzel sanatlar, koruma, mimari malzeme ve yapısal değerlendirme alanlarında bilgi ve uzman değişimi.
• Doğal, mimari, tarihi ve kültürel anıtlar, mahaller, SİT''ler, sanat eserlerinin korunması ve muhafazasına ilişkin çalışmalar hakkında bilgi değişimi.
• Kültürel mirasın korunmasının ele alınacağı ikili faaliyetler.
• Taraflar, arkeolojik sitelerin korunması hususundaki uzmanlık alanlarında bilgi ve deneyim edinmek amacıyla 10''ar günlük süreyle iki arkeolog ve iki uzman değişimi de yapacaktır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ata-nin-evi-onarilamiyor_8515.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Devlet tarafından geçinebileceğim maaş ve kalacağım müştemilat da olur, verilsin a 'dan z'ye bakım onarımı gerçeğe bağlı kalarak masrafı'da en asgari olmak üzere Atanın evini hem bekler hem de restorasyonunu yaparım. Ben çekirdekten inşaatçı, ressam, tasarımcıyım ne demirci ne de marangozla işim olur yalnız yer, küçük bir atölye gerek. workofart2@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!