Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ataköy’de ‘Sahil’ Gerginliği

Ataköy sahilinin imara açılarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından satışa çıkarılmasını engellemek amacıyla Ataköy sakinlerince kurulan ‘Sahiline ve Yeşiline Sahip Çık Platformu’ üyeleri dün satışa tepki göstermek için sokağa indi. Ancak grubun eylemi sırasında otobüslerle Ataköy’e gelen bir başka grup da satışa destek veren

Milliyet Gazetesi
Ataköy’de ‘Sahil’ Gerginliği

Ataköy sahilinin imara açılarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından satışa çıkarılmasını engellemek amacıyla Ataköy sakinlerince kurulan ‘Sahiline ve Yeşiline Sahip Çık Platformu’ üyeleri dün satışa tepki göstermek için sokağa indi. Ancak grubun eylemi sırasında otobüslerle Ataköy’e gelen bir başka grup da satışa destek veren sloganlar attı. ‘Yeşile dokunmayacağız’ dövizleri taşıyan grup üyeleri kendilerinin de Ataköy’lü olduklarını belirtirken, Platform sözcüsü Doğu Coşkunfırat, diğer grubun TOKİ şantiyelerinde çalışan işçilerden oluştuğunu savundu.

Ataköy sahilindeki 125 bin metrekarelik arazinin satışı dün iki grubu karşı karşıya getirdi. Satışı durdurmak için Ataköy sakinleri ile aralarında ÇYDD ve ADD’nin de bulunduğu 13 sivil toplum örgütünün kurduğu ‘Sahiline ve Yeşiline Sahip Çık Platformu’ üyeleri Ramazan Yeşil Parkı’nda oturma eylemi yaptı.

‘Yeşile dokunmayacagız’ pankartı

Ancak platform üyelerinin yürüyüş yapacağı sırada, otobüslerden inen yaklaşık 300 kişilik bir grup da parka geldi. Satışa destek veren ve Ataköylü olduklarını savunan grup mensupları “Anıt ağaçlara zarar vermeyeceğiz”, ‘Yeşile dokunmayacağız’ yazılı dövizler açtı. Ellerinde Türk bayrağı bulunan grupla platform üyeleri arasında gerginlik yaşanmaması için çevik kuvvet bariyer oluşturdu. Grup adına konuşan Ebru Güç, kendisini Ataköy sakini olarak tanıtarak, “28 yıldır halka kapalı olan bölge bizi rahatsız ediyor. Huzurlu bir şekilde burada gezmek, imara açılmasını istiyoruz” dedi. Açıklamanın ardından gruptakiler, otobüslere bindirilerek parktan uzaklaştırıldı.

‘Gelenler TOKİ işçileri’

Gerginliğin ardından konuşan Coşkunfırat, SİT alanı olarak kabul edilmesi gereken bölgenin yok edilmeye çalışıldığını söyledi. Sahil alanının 19 Ağustos’ta satılacağını kaydeden Coşkunfırat, “Satışın yapılmaması için hukuksal mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.
Parka otobüslerle gelen diğer grubun TOKİ şantiyelerinde çalışan işçiler olduğunu savunan Coşkunfırat, “Ataköy sakini olduklarını iddia ediyorlar ama otobüslerle TOKİ tarafından gönderilmişler” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atakoyde-sahil-gerginligi_71310.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!