Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ, Ataköy Sahilini Satmaktan Vazgeçti

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 19 Ağustos’ta satmaya hazırlandığı Ataköy sahilindeki arazilerin satışından vazgeçtiğini açıkladı. Milliyet gazetesi, arazi üzerinde 17’nci yüzyıldan kalma birinci grup tarihi eserler olduğunu ortaya çıkarmış ve konuyu, “İzinsiz çivi bile çakmayın” başlığıyla manşetine taşımıştı. Ataköylüler de sahildeki arazilerin

Milliyet Gazetesi
TOKİ, Ataköy Sahilini Satmaktan Vazgeçti

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 19 Ağustos’ta satmaya hazırlandığı Ataköy sahilindeki arazilerin satışından vazgeçtiğini açıkladı. Milliyet gazetesi, arazi üzerinde 17’nci yüzyıldan kalma birinci grup tarihi eserler olduğunu ortaya çıkarmış ve konuyu, “İzinsiz çivi bile çakmayın” başlığıyla manşetine taşımıştı. Ataköylüler de sahildeki arazilerin satışının engellenmesi için gece gündüz eylem yapmıştı.

Gerekçe, Dati’nin davası

TOKİ tarafından yapılan açıklamada, “İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nin 13 Ağustos 2009’da verdiği yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle Ataköy’deki arazilerin satış ve kiralama ihalesi iptal edilmiştir” denildi.

Ancak TOKİ’nin gerekçe olarak ileri sürdüğü dava, 19 Ağustos’ta satılmaya hazırlanılan arazileri kapsamıyor. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiği dava, Dati Holding tarafından işletilen Ataköy Marina, Sheraton oteli, Marina Otel, Galeria alışveriş merkezi ve bu tesislerin aralarında kalan arsaları kapsıyor.

İptal için 4 gün bekledi

TOKİ, yap-işlet-devret bedelinin düşük olduğu gerekçesiyle Dati’nin işlettiği parselleri yeniden ihaleye çıkarmış, Dati de bu ihaleye karşı yürütmeyi durdurma ve iptal davası açmıştı. İdare Mahkemesi, 13 Ağustos’ta Dati’nin işlettiği bu parsellerin satışı için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

TOKİ, İdare Mahkemesi’nin Dati tarafından işletilen araziler hakkında verdiği yürütmeyi durdurma kararından dört gün sonra, üzerinde tarihi eserlerin bulunduğu arsaların ihalesini iptal ettiğini açıkladı. Uzmanlar, arazideki tarihi eser varlığının yapılaşmaya engel olacağını öngören yatırımcılar ihaleye ilgi göstermeyince, TOKİ’nin DATİ tarafından açılan yürütmeyi durdurma davasını bahane etmiş olabileceğini ifade ediyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-atakoy-sahilini-satmaktan-vazgecti_71546.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!