Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ataşehirli Finans Merkezini Geri İstiyor

Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu ve kamu bankalarının Ataşehir'e taşınacağı ve buranın da finans merkezi olacağına yönelik söylemler sonrasında İstanbul'un değiştirilen haritasıyla merkezin Ümraniye'ye bağlanması tepki görüyor. Değişiklik yargıya taşınacak.

Taraf Gazetesi
1 Ataşehirli Finans Merkezini Geri İstiyor

Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu ve kamu bankalarının Ataşehir'e taşınacağı ve buranın da finans merkezi olacağına yönelik söylemler sonrasında İstanbul'un değiştirilen haritasıyla merkezin Ümraniye'ye bağlanması tepki görüyor. Değişiklik yargıya taşınacak

Ataşehir Belediye Başkanlığı için CHP'den aday adayı olan Düzgün Meriç, konuyu yargıya götüreceklerini ifade ederek, finans merkezi yapılacak arazinin hala Ataşehir sınırları içinde olduğunu söyledi. Meriç, şu değerlendirmede bulundu: "Kanundaki bir madde yanlış yorumlanarak kamuoyunda Ataşehir'de kurulacağı bilinen finans merkezi Ümraniye'ye taşındı. Ümraniye Belediyesi Meclisi aldığı bir karar ile 5747 sayılı kanuna dayanarak valilik onayı ile söz konusu arazinin ilçelerine bağlandığını duyuran bir karar aldı ve söz konusu kararını kanunen Kadıköy Belediyesi'ne göndermesi gerekirken bunun yapmadı. Kadıköy Belediyesi ise yine aynı kanuna göre, Ümraniye'ye verilen kısmın Atatürk Mahallesi'nin sınırları olan 0-2 ve E-80 karayolunun kuzey kısmı olduğunu, bahse konu arazinin ise 0-4 karayolunun kuzeyinde olduğundan dolayı Barbaros mahallesinin sınırları içinde kaldığını, bu nedenle 29 Mart'a kadar Kadıköy, ondan sonra da Ataşehir'de kalacağını savunuyor.

Kadıköy Belediyesi bu durumu 7 Ocak 2009 tarihli bir yazı ile Ataşehir İlçe Seçim Kurulu ile Kadıköy ve Ataşehir Kaymakamlıklarına bildirdi. Söz konusu yazıda E-80 karayolunun kuzeyinde kalan (yolun bu kısmı bazı haritalarda O-4 karayolu olarak belirtiliyor) ve henüz mesken edilmemiş olan söz konusu arazinin Barbaros Mahallesi sınırları içinde kaldığı, burası ile ilgili 5747 sayılı yasada alınmış bir karar olmadığı belirtilerek arazinin Ataşehir İlçesi sınırları içinde olduğu vurgulandı. Bu gelişmelere karşın Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesindeki yeni İstanbul haritasında söz konusu alan Ümraniye sınırları içinde kaldığın belirten Meriç, arazinin rant amacıyla Ümraniye'ye dahil edildiği ve AKP'nin Ümraniye'de yeniden kazanmak amacıyla yaptığı iddialarına dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atasehirli-finans-merkezini-geri-istiyor_66159.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • orası kentplus uphin court ve varyap değil batı ataşehir. ataşehir yazan yerse doğu ataşehir. kentplus'ta oturan birisi olarak söylüyorum bunu ama belki öyle de olabilir YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!