Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atatürk Arboretum'u Önce Satıldı, Sonra İnşaatın Önü Açıldı!

Yalova'da Atatürk'ün adını taşıyan Canlı Ağaç Müzesi'nin nasıl yapılanmaya açıldığına ilişkin yeni belgeler ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Atatürk Arboretum'u Önce Satıldı, Sonra İnşaatın Önü Açıldı!

Yalova'da bulunan Arberotum arazisinin satıldıktan sonra inşaat ve proje yapılmasının önü açılarak özel proje alanına çevrildiği ortaya çıktı. Bu arazilerin bulunduğu ada içinde bilinçli olarak arsalar bırakıldığı, bu plan revizyonunun kamuyu zarara uğratırken rant gruplarına da menfaat sağladığı öne sürüldü.

Atatürk Canlı Ağaç Müzesi'nin parsellere bölünerek özel turizm alanı adı altında satılması kararına ilişkin tepkiler sürerken, yeni iddialar da gündeme geldi. patronlardünyasi.com'un haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 8 Nisan 2013 tarihli ve 526/6254 sayılı oluru ile onaylanan Yalova ili İl Çevre Düzeni Planı Değişikliğine yapılan bir itiraz, Atatürk'ün adını taşıyan Canlı Ağaç Müzesi'nin nasıl yapılanmaya dönüştürülmek istendiğini ortaya çıkardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yapılan söz konusu itirazda, Yalova'da bulunan bölge nüfusuna günübirlik dinlenme ve mesire-rekreasyon alanı kazandırmak hedeflenirken Arberotum arazisinin günübirlik tesis alanı, şahıs ya da şirketlere satıldıktan sonra inşaat ve proje yapılmasının önü açılarak özel proje alanına çevrildiği öne sürüldü. Bu arazilerin bulunduğu ada içinde bilinçli olarak kamu binası olan ve yapılacak arsalar bırakıldığı savunuldu. Bu plan revizyonu farkında olmadan kamuyu zarara uğratırken rant gruplarına da menfaat sağladığı ileri sürüldü.

Günübirlik tesis alanının, özel proje alanına çevrilmesinden önce, mevcut Çevre Düzen Planına aykırı olarak yapılan imar planı çerçevesinde Yalova Belediyesi'nin kamuya ait arazileri şahıs ve şirketlere sattığı savunuldu ve Mevcut Çevre Düzen Planı esaslarına bağlı hareket eden bazı yatırımcıların satış ihalelerine katılmayarak kanunsuzluğa uymadığı ifade edildi. İddiaya göre satışı planlanan arazilerin üzerindeki belirsizlikten dolayı arazileri çok ucuza alan şahıs ya da şirketler bu plan revizyonu ile çok büyük maddi menfaat sağladı.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-arboretumu-once-satildi-sonra-insaatin-onu-acildi_110226.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!