Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atatürk Havalimanı’nın 3. Pisti Bu Yaz Açılacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı’ndaki 3. pistin yüzde 95’inin tamamlandığını belirterek, pistin bu yaz içerisinde yedek ihtiya

Ticaretb>Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı’ndaki 3. pistin yüzde 95’inin tamamlandığını belirterek, pistin bu yaz içerisinde yedek ihtiyaçlar için kullanıma açılacağını söyledi. Brüksel’de yapılan Avrupa Ulaştırma Bakanları Konferansı’na (UBAK) katılan Yıldırım, yurda döndü.

Bakan Yıldırım, konferansta, UBAK’ın 50 yıllık geçmişinde uygulanan politikaların bir özeleştirisinin yapıldığını ve ayrıca ulaştırma alt sektörleri arasındaki dengesizlik, ulaştırma-çevre ilişkileri, ulaştırmada uygulanan vergi ve ücret konularında yapılması gereken reformların ele alındığını söyledi.

Konferansta ele alınan bir diğer konunun ise Türkiye açısından büyük önemi bulunan çok taraflı kotaların yeniden yapılandırılması olduğunu anlatan Yıldırım, Genel Kurul’a, çok taraflı kotaların yeniden belirlenmesi konusunda bir öneride bulunduklarını ifade etti. Yıldırım, konferans dolayısıyla başta Rusya Federasyonu olmak üzere; Hollanda, Ukrayna ve Azerbaycan ulaştırma bakanlarıyla ikili görüşmeler yaptığını kaydetti.

Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanı ile yaptığı görüşmede, denizcilik ve kara ulaştırmacılığı konusunda yaşanan sorunların ele alındığını belirten Yıldırım, bu konularda karşılıklı mutabakat sağlandığını ifade etti.

3. PİST

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Atatürk Havalimanı’nda yapımı devam eden 3. pistle ilgili soru üzerine, yapımına 1997 yılında başlanan pistin oldukça geciktiğini belirterek, şunları söyledi:

“Brüksel’e gitmeden önce bu pisti inceleme fırsatım oldu. Bitirilmesine az bir iş kaldı. Yüzde 95’inin tamam olduğunu varsayabiliriz. Eski hangarların bir kısmı henüz boşaltılamadığı için şu anda inşaat durmuş durumda. Kısa bir sürede bunlar yıkılıp, burada bulunan firmaların yeni hangarlara geçişi hızlandırılacak. Bu yaz içerisinde pisti yedek ihtiyaçlar olarak kullanma şansına sahip olacağız. Elektrik ve sinyalizasyonla ilgili işler de bir an önce yapılacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-havalimaninin-3-pisti-bu-yaz-acilacak_4189.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!