Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atatürk Kültür Merkezi

Hiç kimse ahkâm kesmesin, Atatürk Kültür Merkezi bin bir zorlukla yapılmış Türkiye’nin nazar boncuğudur, Atatürk’ün kurduğu o kutsal Cumhuriyet ilkelerine uygun, dört dörtlük bir opera binasıdır. Dünyanın her yerinde opera, bale, orkestra ve tiyatrolar; sanat ve kültür ağırlıklı değerleri insanların algılamaları için dizayn edilmiş yerlerdir.

Cumhuriyet Gazetesi
Atatürk Kültür Merkezi

Hiç kimse ahkâm kesmesin, Atatürk Kültür Merkezi bin bir zorlukla yapılmış Türkiye’nin nazar boncuğudur, Atatürk’ün kurduğu o kutsal Cumhuriyet ilkelerine uygun, dört dörtlük bir opera binasıdır. Dünyanın her yerinde opera, bale, orkestra ve tiyatrolar; sanat ve kültür ağırlıklı değerleri insanların algılamaları için dizayn edilmiş yerlerdir. Opera binası, klasik modernizm tarzında nostaljik bir yapıdır.

Senelerce yurtdışında dans etmiş ve böyle bir değerin bilinciyle 2010 İstanbul Kültür Kenti arifesinde iken kentin neresinde Atatürk Kültür Merkezi gibi Avrupai teknik ve ayrıntılı donanıma sahip bir yer var? Kültür Bakanlığı’nca alınan yıkılmadan tadilat kararı yerindedir. Yerel yönetimlerce güncel kültür programlarına uygun hale getirilmesi ne demektir? Duygulanan, düşünen, heyecanlarını seslerle, konuşarak ve hareketlerle ifade eden sanatçılar için bu gibi köstek hareketler anlaşılabilir olabilir. Anlaşılmayan, bu yerin açılışında mimarı H. Tabanlıoğlu’nun söylediği önemli sözlerdir: Burası stad operadır, iyi niyetli olduğu muhakkak olan kuruluş şartlarına uygun olarak ahenkli bir şekilde işletilebilsin ve topluluğumuzun kuruluş amaçlarına uygun hizmetlerde bulunulsun.

***

Şekli, silueti ne olursa olsun, kim ne derse desin, ne karar alınırsa alınsın senelerce medeniyetin seçkin örneklerine damgasını vuran bir ışıktır. Artık tarihi bir yapıdır ve öyle de kalmalıdır. Atatürk Kültür Merkezi senelerce insanlarımıza karanlıkta denizin ortasında rüzgâr ve dalgalarla boğuşan bir teknenin ve umutsuz korkulu bir gelecek sonrasında, çok uzaklarda 5-6 saniye arayla çakan çakarın ışıldağı onların kurtuluşu ve geleceği olmuştur imajı mı yaratmıştır? Sanat insanın şekillenmesi, kültürü özümsemesi sonucunda insana eğitsel bir kimlik verir. Sanat ve kültür, güzel ve iyinin ortaklığından güzel ruh niteliği getirir. Aynı zamanda bu, insanlarımızda karaktersel bir biçimde de yansır. Batıl inançlardan, önyargılardan, bencillikten kurtulmalarının, saf ve temiz insan ilişkilerinin ve insanın güç ve yeteneklerinin gelişmesini ve iyiliği özendirmesini sağlamak, sanat ve kültürü benimsemekle olur.

***

Dünyanın belli başlı metropollerinde merkezi ve en güzel meydanlarında yapılmış opera binaları şehrin gurur kaynağı olup şehrin ismiyle anılır. Burada sanat yapanların bu sanat yuvasıyla çağdaşlaşma adına Türkiye’ye ne büyük dev adımlar attırdığının bilinmesinde çok fayda vardır. 17 Nisan 1969 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nin açılması ve daha sonraki yansımaları Avrupa basınında Atatürk Türkiye’sinin o müthiş ilkelerinin devamı olarak görüldü. Bu haberler o zaman Türkiye’nin gurur kaynağı olmuştu. 17 Kasım 1970 yılında saat 22.10’da Atatürk Kültür Merkezi yanmaya başladığı zaman ve sonrasında ise Avrupa basınında son derece kötü ve manşetlerdeki haberlerde, yıllar sonra yapılan jenerik güzellikteki ilk opera binasının yanmasının Türkiye’nin çağdaş olma yolundaki imajına ve bu yolda gayret gösterilen çizgisine çok zarar verdiğini günlerce yazdılar.

***

Atatürk Kültür Merkezi hakkında Avrupa’nın gözü bizim üstümüzde iken en hassas oldukları bu sanat konusunda yakma yıkma uğraşı verenlerin burada bir eser seyretmelerini, kendilerini bu bilgiler doğrultusunda sanatçıların yerine koymalarını çok isterim. 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma şansını yaşayan İstanbul, Atatürk Kültür Merkezi’nin bir an evvel yapılacak tadilat sonunda kültür adına omuzlayacağı bu onurlu görevdeki dev adımında emeği geçen yaratıcılarına ve kurtarıcılarına buradaki seyircilerin alkışları teşekkür olacaktır.

Oğuz Özlem / Ankara Devlet Bale Sanatçısı

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-kultur-merkezi_67940.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!