Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Atatürk Olimpiyat Stadı'nı Resmen Günah Keçisi Yaptılar

Dünyanın birçok ülkesinde statlar şehir dışındadır ve ulaşım kolaylığıyla hiçbir sıkıntı çekil-memektedir. Futbol Federasyonu da o stadyuma sahip çıkmalı ve Olimpiyat Stadı'nı Ulusal Takım stadyumu haline getirmelidir. Bu ülke 130 milyon doları sokağa atacak kadar zengin değil

Birgün Pazar/Hüseyin ÖZKÖKir olimpiyat stadının İstanbul'da inşa edilmesi İstanbul'un Olimpiyat Oyunla-rı'na talip olması ile gündeme geldi ilk olarak. Ardından da, bir yandan olimpiyatları alacağımızdan emin olmanın getirdiği düşünce bir yandan da stadı yaparsak olimpiyatları bize daha kolay verirler düşüncesi ile karar verildi Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nun yapımına.

Böyle büyük paralara mal olacak devasa bir stadyum yapılmasına karar verildiğinde normalinde dünyada medeni ülkelerde en azından bir planlama yapılır. İşin içine sadece mimarlar, mühendisler değil başta belediye olmak üzere şehir planlamacıları, meteoroloji uzmanları, karayolları ve daha bir sürü birim devreye girer.

Yani ilk aşamada insanlar stadın nasıl yapılacağından çok, böyle bir stadyum yapılırsa karşımıza neler çıkarın hesaplarını yaparlar. Fakat ne yazık ki Türkiye'de kanıksandığı üzere ileri görüşlülük orta ve uzun vadeli düşünce tarzı devreye yine giremedi ve stadyuma arazi arandı bulundu akabinde de inşasına hemen başlandı.

İnşaat başladıktan sonra basında stadyumun inşaat aşamaları dışında herhangi bir haber okumadık. Sadece başlangıçta tek bir kapalı tribün düşünülmüştü ama yapılan eleştiriler sonucunda ikinci bir kapalı yapılmasına karar verildi ve stad belirli bir inşaat sürecinden sonra bitirildi.

Hesap kitap yapılmadan
İşte stadyumun yapılmasına karar verme, yer tespiti ve inşaat aşamalarında bu stadyumda 70-80 bin kişi olduğunda bu insanların nasıl gidip gelebileceği, o bölgenin çok rüzgar aldığı gibi konularda basında en ufak bir sorgulama, kritik çıkmadı. (Eğer bana sen neredeydin diyen varsa ben o dönem basında değildim).

Yanılıyorsam lütfen tarih ve mecra adı vererek açıklasınlar ilgili medya kuruluşları. Bu durum stadyum bitip de Galatasaray Ali Sami Yen'i yıkma niyetiyle oradan çıkıp Atatürk Olimpiyat Stadı'nda maçlarını oynamaya karar vermesi ile değişti ve Olimpiyakos maçı geldi çattı. İşte o maç gerçeklerin tüm ilgililer ve medyanın tokat gibi yüzüne çarptığı maç oldu.

Maça gelen 80 bin kişi yollarda ser sefil oldu. Bu perişanlık bütün önemli maçlarda sürdü gitti. Futbolseverlen maçlara gitmek için yollarda kaldı, stada gidemeden vazgeçip geri dönenler oldu. Hemen akabinde de medyada bir Olimpiyat Stadı karalama furyası başladı.

Asıl suçu kendinde araması gereken medya, stadın orada yapılmasını sorgulamaya ve eleştirmeye ancak stad için harcanan 130 milyon dolar paranın havaya uçmasından sonra başladı. Ondan sonra yaşanan süreç zaten hepimizin malumu. Bu işin bir yanı.

Bunun bir de Galatasaray yanı var. Bir kere şu olguları birbirinden ayırmak gerekiyor. Olimpiyat Stadı'nın yolu ve yeri ayrı bir olgudur, bir stadyum olarak Atatürk Olimpiyat Stadı'nı değerlendirmek ayrı bir olgu. Olimpiyat Stadı'nın şu an bulunduğu yer ve dış koşullarının suçu o stadyumda değil oraya onu yapanlarda ve yapılma kararına karşı çıkmayanlardadır.

Türkiye'de daha iyisi kesinlikle yok
Olimpiyat Stadyumu her şeyiyle Türkiye'nin en modern stadyumudur ve orada tribünler her ne kadar sahaya uzak olsa da futbol oynanmaya kesinlikle elverişli bir fiziki yapı mevcuttur. Ayrıca dünyada bir çok takım olimpik statlarda maç yapmaktadır.

Son Dünya Kupası finali de bir olimpiyat stadında oynanmadı mı?

Bugün Şampiyonlar Ligi'nden elenmesinin suçunu olimpiyat stadına atan Galatasaray, orada oynadığı tüm maçların neredeyse yüzde 70'inden fazlasını kazandı. Bunun yanında Galatasaray seyircisiz oynama cezası ile oynadığı maçların tümünü de kazandı. Yani bir takım için seyirci mutlaka önemlidir ama eğer siz "biz büyük bir camia ve iyi bir futbol takımıyız" diyorsanız zaten çıkar futbolunuzu oynar maçlarınızı kazanırsınız.

Yıllardır yapılan olumsuz eleştiriler ve stadın sürekli yerden yere vurulması ile Galatasaray futbolcularında resmen bir fobi oluşturuldu ve onlar da gereksiz yere huzursuz edilerek bu güzelim stadyumdan soğutuldu.

Galatasaray seyircisi ise tüm ulaşım zorlukları ve rüzgarın dezavantajına rağmen oynanan maçların en az yüzde 70'inde stadı doldurdu. Bu da şunu gösterdi aslında iyi ve kaliteli bir stadınız olursa oraya seyirci çekersiniz.

Ben Olimpiyat Stadı'nın günah keçisi yapılmasına gerçekten isyan ediyorum. Bu yatırımın mutlaka değerlendirilmesi ve orasının dünyanın en kolay ulaşılacak yerlerinden biri haline getirilmesi gerekiyor.

Kaldı ki iyi bir planlamayla bunun gerçekleşmesi hiç de zor değil.

Dünyanın birçok ülkesinde statlar şehir dışındadır ve ulaşım kolaylığıyla hiçbir sıkıntı çekilmemektedir. Futbol Federasyonu da o stadyuma sahip çıkmalı ve Olimpiyat Stadı'nı Ulusal Takım stadyumu haline getirmelidir. Bu ülke 130 milyon doları sokağa atacak kadar zengin değil...

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-olimpiyat-stadini-resmen-gunah-kecisi-yaptilar_50296.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!