Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Orman Çiftliği’nde Hukuk Yok Sayılıyor

Atatürk Orman Çiftliği’nde Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda yargı tarafından iptal edilen plan değişikliği yerine aynı içerikle ikinci kez plan yapılıyor.

yapi.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği’nde Hukuk Yok Sayılıyor

TEBA Vakfı, Atatürk Orman Çiftliği’ni yapılaşmaya açmak için hukuku yok saymaya devam ediyor. Atatürk Orman Çiftliği’nin vakıflar aracılığıyla kanunsuzca talan edilmesi için yargı kararları yok sayılıyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda, Erler Mahallesi’nde 1. Derece Doğal ve tarihi SİT alanı olan ve TEBA Vakfı’na tahsis edilen 555 bin metrekarelik AOÇ alanına dair plan değişiklikleri iptal edilmişti. Hukuk arkadan dolanılarak aynı alanda bu kez de iki ayrı plan çıkartılarak 403 bin metrekarelik alan, TEBA Vakfı’na ‘eğitim, öğretim, üniversite, sağlık ve diğer vakıf amaçlarında kullanılmak üzere’ irtifak hakkı tesis edilerek yapılaşmaya açılmak isteniyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, tepkisini şöyle dile getirdi: “Sağlık Bakanı’nın hastanesinin kurucu vakfı TEBA’ya Atatürk Orman Çiftliği topraklarını peşkeş çekmek için yargı kararları yok sayılıyor, plan üstüne plan yapılıyor. Yargı, daha önce TEBA Vakfı’na tahsis edilen 555 bin metrekarelik Atatürk Orman Çiftliği alanına dair plan değişikliklerini açtığımız dava sonucu iptal etmişti. Aynı alanda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tekrar plan değişikliği yaptı. Söz konusu planlar Erler Mahallesi, 130116 ada 1 nolu parsel ile 130117 ada 2 ve 6 nolu parsellerde Üniversite Alanına İlişkin 1/10000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı değişikliği Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nde 10 Haziran ve 13 Haziran tarihlerinde askıya çıktı. Bu hukuk tanımazlığı devam ettiren, yargı kararlarını arkadan dolan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımız gibi plan değişikliklerini de yargıya taşıyacağız. Atatürk’ün halkına şartlı bağışla emanet ettiği Atatürk Orman Çiftliği toprakları özelleştirilemez, vakıflara peşkeş çekilemez. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak plan askıdan iner inmez yargıya taşıyacağız.”

Plan notları, birinci derece doğal SİT alanında betonlaşmayı gözler önüne koyuyor
Candan, “Yargı daha önce de bu plan değişikliklerinin Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş ilkelerine aykırı kişiye özel, parçacıl işlemler olduğunu belirterek gereken cevabı vermiştir. Bilirkişiler de alanın Atatürk Orman Çiftliği alanı olduğunu inkar edenlere gereken cevabı vermiştir. ‘Medipol'e tahsis edilen alan Atatürk Orman Çiftliği alanıdır ve yapılaşmaya konu edilmesi mümkün değildir. Yargı kararlarını uygulamayan, hatta neredeyse dalga geçen ve aynı nitelikte plan değişiklikleri ile hukuk sisteminin tıkamaya çalışan hukuk tanımaz yöneticilerde yargılanacaklar. Birinci derece doğal SİT alanındaki betonlaşma ısrarlarını yeni plan değişikliğindeki plan notlarında da ortaya koymuşlardır. Söz konusu plan notlarında, ‘Özel üniversite alanında; her türlü eğitim binaları (kreş, anaokulu, her türlü okul, yüksekokul, üniversite vb.), özel üniversite bünyesinde sağlık uygulama-araştırma merkezleri, her türlü sağlık binaları (hastane, tıp merkezi vb.), teknopark, kütüphane, müze, sergi, kongre merkezi, lojman, öğrenci yurdu, hasta ve yakınlarına hizmet edecek konaklama tesisleri, dini tesis, yer alabilir. Planlama alanında herhangi bir sebeple parsel içerisinde kullanılamayan emsal hakları; toplam inşaat alanını ve yüksekliklerini geçmemek üzere planlama alanı içerisindeki diğer özel üniversite parsellerine transfer edilebilir’ ifadeleri de bunun göstergesidir.” diye konuştu.

Candan, “Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün şartlı bağışına ve Atatürk Orman Çiftliği topraklarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Atatürk Orman Çiftliği’nin vakıflar aracılığıyla kanunsuzca talan edilmesine için vermeyeceğiz, sürecin peşini bırakmayacağız.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftliginde-hukuk-yok-sayiliyor_191080.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!