Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Adnan Kahveci Parkı’nda Yapılaşma Israrı Devam Ediyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, daha önce Yenimahalle Belediyesi tarafından ticari yapılaşmaya açılmak istenen Adnan Kahveci Parkı’nın şimdi de Büyükşehir Belediyesi tarafından rekreasyon düzenleme işi adı altında betonlaştırılmaya çalışıldığını bildirdi.

yapi.com.tr
Adnan Kahveci Parkı’nda Yapılaşma Israrı Devam Ediyor

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yenimahalle Belediyesi’nin pandemi sürecinde Adnan Kahveci Parkı’nı ticari yapılaşmaya açmasını yargıya taşımış ve parkın betonlaştırılmasına karşı kamuoyu oluşturmuştuk. Hukuksal, fikri ve kamuoyu oluşturma mücadelemiz sonrasında zafer kamu yararının oldu. Yenimahalle Belediyesi, mahkemeye sunduğu savunmasında ihaleyi iptal ettiğini açıkladı. Şimdi de Adnan Kahveci Parkı Büyükşehir Belediyesi tarafından rekreasyon adı altında ihaleye çıkılarak betonlaştırılmaya çalışılıyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak ihaleyi yargıya taşıyacağız. Doğa ve yeşil alan talanına karşı mücadele devam edeceğiz. Başkent sellerle boğuşurken, kentteki nefes alanlarımız olan parkların yapılaştırılmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

“Sel felaketlerinin nedenlerinden birisi de yeşil alanların betonlaştırılmasıdır”
Candan, sözlerine şöyle devam etti: “Başkent Ankara’da yaşanan sel felaketlerinin nedenlerinden birisi yanlış kentleşme, yeşil alanların yok edilerek yağan yağmurun toprakla buluşmasının engellenmesidir. Hiçbir afetten ders çıkarmayan yöneticiler, kentte bir avuç kalan parklarımızı betonlaştırarak yok ediyorlar. Söz konusu Batıkent Ergazi Mahallesi Rekreasyon Alanı Yapım İşi adı altında ve 2022/192085 ihale esas nosu ile ilan edilen, yaklaşık 431.600 metrekarelik alanda 1 Adet Rekreasyon Alanı ve çevre düzenlemesi yapım işi ihalesi ile karşımıza parkta yapılaşma çıktı. İhale dokümanlarında rekreasyon kelimesi adı altında bina yoğun yapım işi sınırlarının 64366 ada 6 ve 7 parsel ile kamuoyu tarafından Adnan Kahveci Parkı olarak bilinen 64366 ada park parseli ile birlikte ele alınmaktadır. İhale dosyasında çok amaçlı salon, sergi salonları, gençlik merkezi, kapalı spor tesisi, büfe, mescit, çay bahçesi, kafeterya, lokanta, satış birimleri, hanımlar lokali vb. gibi her biri ayrı bir nitelik ve kapsam içeren yapı tipolojilerinin bir araya getirildiği bir park değil, karma kullanım olan bir betonlaştırma dosyası ile karşılaştık. Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na kamu görevinin ihlal edildiğini ve ihalenin iptal edilmesini resmi yazı ile hatırlattık.”

“Parklar parktır, mescit, lokanta, düğün salonunun parkta ne işi var”
“Kentsel açık-yeşil alan üretmek ve artırma sorumluluğu olan kurumların rekreasyon adı altında parkları betonlaştırılması akıl almaz bir durumdur. Park alanı içerisinde yerleştirilen bu karmaşık yapı alanlarını rekreasyon adı altında servis edilme çabasını anlamak mümkün değildir. Şehircilik ilke esaslarına göre park alanı sadece park olarak kalmalıdır. Park alanında ticaret ve ibadethane yapılmamalıdır.” diyen Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“İhalenin niteliği ve türü yaklaşık 431.600 metrekarelik alanda 1 Adet Rekreasyon Alanı ve çevre düzenlemesi işi olarak tarif edilmiştir. Söz konusu parsellere ait Parsel sorgu kayıtlarında 64366 ada 6 parsel 225.168,34 metrekare, 64366 ada 7 parsel 11.703,66 metrekare ve Adnan Kahveci Parkı Yenimahalle belediyesi kayıtlarında 33.850 metrekare olarak yani toplamda 266.722 metrekaredir. İhaledeki metrekare ile parsel sorgudaki metrekare alanı tutmamaktadır. ‘Yaklaşık 164.878 metrekarelik alan neresidir? İlanda yapım işinin adı 1 adet Rekreasyon ve Çevre Düzenlemesi İşi olarak ilan edilmiştir. Rekreasyon tanımı ile çevre düzenleme tanımları arasındaki fark nedir? Söz konusu her iki tanım içeriğinde farklı nitelik ve türlerden mi işlem tarif edilmektedir?’ sorularına ivedilikle cevap beklediğimiz gibi kamu yararı adına ihalenin ivedilikle iptal edilmesi için Büyükşehir Belediyesine çağrıda bulunduk.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/adnan-kahveci-parkinda-yapilasma-israri-devam-ediyor_191076.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!