Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Orman Çiftliği’nde Yapılaşma Öngören Planlar Yargıya Taşınıyor

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki eski çimento fabrikası arazisini yapılaşmaya açacak imar planı değişikliği, Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınıyor.

yapi.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği’nde Yapılaşma Öngören Planlar Yargıya Taşınıyor

Daha önce Atatürk Orman Çiftliği bölgesindeki çimento fabrikası arazisine lüks konutlar ve dükkanlar yapılması için proje hazırlandığını gündeme getiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, şimdi de bu kapsamda Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde imar planı değişikliği yapılmasına sert tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, plan değişikliğini yargıya taşıyacaklarını bildirerek, “Atatürk Orman Çiftliği ‘koruma amaçlı nazım imar planına’ ilişkin açılan davalar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde devam ederken ve 5659 sayılı kanun ve Sayıştay kararları ortada iken Atatürk Orman Çiftliği’nde Ankara’nın imarı için yapılan çimento fabrikası alanına konut, ticaret, iş merkezi, her şey dahil yaşam alanı öneren plan değişikliği kabul edilemez. Amacı dışında kullanılan Atatürk Orman Çiftliği alanları AOÇ’ye devredilmek zorundadır. Haziran 2021 yılında gündeme geldiğinde ‘sakın ola ki aklınızdan geçirmeyin’ demiştik. Akıllarından geçirmekle kalmayıp, Çevre Şehircilik Bakanlığı ile işi halledip plan yapmışlar bu plan hukuka aykırıdır. Yargıya taşıyacağız.” diye konuştu.

“Çimento Fabrikası endüstri mirası olarak korunmalı”
Candan, şöyle devam etti: “Plan dosyasında kurum görüşleri arasında, Ankara Büyükşehir Belediyesi kurum görüşünde Gökçek ve Tuna döneminde alınan görüşlere yer verilmiştir. 2019’da seçilmiş yeni dönem yönetiminin yetkisi de gasp edilmiştir. Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü ise 5659 sayılı kanuna ve Atatürk’ün şartlı bağışına ihanet ederek, olur vermiştir. AOÇ Müdürlüğü hakkında da ayrıca suç duyurusunda bulunacağız. Cumhuriyet’in başkenti Ankara’nın imarı için Atatürk’ün isteği ile şahsi malvarlığı olan Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılan ve 1928 yılında inşa edilen Çimento Fabrikası, endüstri mirası olarak korunmalıdır. Bir metrekare dahi yapılaşma öngörülmeden, alan Atatürk’ün şartlı bağışına uygun olarak ağaçlandırılmalıdır.”

“Ankara’nın imarı için yapılan bu fabrika ve tesisleri korunmalı,  müze haline getirilmeli alan ağaçlandırılmalıdır.” diyen Candan,  şunları kaydetti: “5659 sayılı kanuna ve Sayıştay raporlarına göre menşei  Atatürk Orman Çiftliği olan alanlara konut-ticaret yapılamaz. Limak alandaki yapılaşma ve lüks konut ticaret iş merkezi ve her şey dahil rant alanı isteğinden vazgeçmelidir. Bu Atatürk Orman Çiftliği alanlarında çok büyük bir talan projesinin öncüleridir. Dün itibari ile Limak Holding’in şubemizle görüşme isteği Yönetim Kurulumuz tarafından değerlendirilmiş ve Limak, AOÇ alanlarında yapılaşma ısrarından vazgeçtiğini açıklamadığı sürece görüşmenin uygun olmadığı karar altına alınmıştır.”

“Bu plan Atatürk Orman Çiftliği alanları için bir katliamdır.” diyen Candan, “Bu katliama göz yummayacağız, tüm halkımızı bu hukuksal süreçte, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile birlikte  davacı olmaya davet ediyoruz.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftliginde-yapilasma-ongoren-planlar-yargiya-tasiniyor_189644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!