Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atatürk’ün Emriyle Başlanan Su Kanalı Halen Bitmedi

Türk ordusuna uzun yıllar at yetiştiren Uzunyayla–Kazancık bölgesinin su ihtiyacını karşılaması için Atatürk’ün emriyle 1934’te yapımına başlanan k

Zaman
Atatürk’ün Emriyle Başlanan Su Kanalı Halen Bitmedi

b>Türk ordusuna uzun yıllar at yetiştiren Uzunyayla–Kazancık bölgesinin su ihtiyacını karşılaması için Atatürk’ün emriyle 1934’te yapımına başlanan kanal inşaatı hâlâ bitirilemedi.

Devlet Su İşleri, 43 kilometre uzunluğundaki kanalın 16 kilometrelik bölümünün yıl sonuna kadar tamamlanmasını hedefliyor. 70 yıldır sürüncemede bırakılan kanal projesinde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Devlet Su İşleri’nde görev yaptığı sırada mühendis olarak çalıştığı belirtildi.

Pınarbaşı-Uzunyayla-Kazancık Sulama Kanalı inşaatının yarım kalmasında ödenek yetersizliği etkili oldu. Bittiğinde 2 bin 300 hektar alanı sulayacak olan kanal, Pınarbaşı Yahyabey köyü yakınlarındaki Zamantı Irmağı’nın taşıdığı suyu Osmanlı Devleti’nin son dönemleri ile Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk ordusuna at yetiştiren Kazancık bölgesine ulaştıracak. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de DSİ’de görevli olduğu yıllarda Kazancık Sulama Kanalı’nda mühendis olarak çalıştığı bilgisini veren Yahyabeyli köylüleri, devletin boşa harcadığı paralar için üzüldüklerini dile getirerek, kanalın ya yapılıp bitirilmesini ya da vazgeçilmesini istiyor.

Yahyabey Köyü eski muhtarlarından 66 yaşındaki İkrami Şimşek, uzun yıllar devam eden kanal inşaatının kolay kolay bitirilemeyeceğini savunuyor. Şimşek, “1980’li yıllarda 8 yıl boyunca muhtarlık yaptım. O dönemde köye 3 adet gölet yaptırmak için DSİ’ye müracaat ettim. Gölet yaptırmak istediğimiz yerlerde birtakım araştırma ve incelemelerde bulunan yetkililer, toprakla betonun uyum sağlamamasından dolayı gölet yapılmasının uygun olmadığı şeklinde bir karar verdiler. Toprakta betonu yiyen, fare gibi kemiren bir madde varmış. Bu kanalda da zamanla toprakla beton arası boşalıyor ve kanal çöküyor. Çöken ve çatlayan kanal yeniden onarılmak durumunda kalıyor. Onun için bu kanal yıllardır bitirilemedi.” dedi.

Kanal inşaatının bizzat Atatürk’ün emri ile başladığını söyleyen İbrahim Şimşek şunları söyledi: “Uzunyayla bölgesi Osmanlı İmparatorluğu döneminde ordunun at ihtiyacını karşılayan önemli bir merkez idi. 1930’lu yıllarda ordunun at ihtiyacının büyük bir kısmı Pınarbaşı bölgesinde yetişen atlardan karşılanıyordu. Atatürk, buranın önemli bir at yetiştirme merkezi olduğunu öğrenince o bölgenin canlanması için oraya kanal yapılmasını emretmiş. Atatürk ayrıca zamanında yapılan Gazi koşularında birinci gelen atların yüzde 75-80’inin bizim bölgeden giden Uzunyayla atları olduğunu biliyordu. Birinci gelen atların ödüllerini bizzat kendisi veren Atatürk, bu bölgelerin canlanması için kanal yapılmasını emretmiş. O gün başlayan kanal inşaatı bu gün hâlâ devam etmekte.”

İsminin açıklanmasını istemeyen Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileri, 1950’li yıllara kadar bu proje üzerinde ciddi olarak durulmadığını, 1957 yılında Su İşleri Reisliği’nin inşaatı programa alması ile ciddi bir çalışmanın başladığını ve kanalın geçeceği yerlerde köprü ve diğer sanat eserlerinin yapımına başlandığını, son olarak da 1987 yılında DSİ programına alındığını belirtti. Yetkililer, bölgedeki toprağın kireçtaşı oranının yüksek olmasından dolayı yapılan bölümlerin önceki dönemlerde kısa sürede yıprandığının tespit edilmesiyle birlikte 1985-1987 yılları arasında uzmanların yaptığı araştırmalar neticesinde bu tarihten sonra da işin yeniden ihale edildiğini ve 16 kilometrelik kısmın bu yıl sonuna teslim edileceğini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturkun-emriyle-baslanan-su-kanali-halen-bitmedi_11018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!