Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Atatürk'ün Müzesinde" Ödenek Sıkıntısı

Atatürk'ün emriyle 20 Eylül 1937'de Dolmabahçe Sarayı'nın veliaht dairesinde kurulan Beşiktaş'taki Türkiye'nin ilk güzel sanatlar müzesi olan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, 1937'de burada yapılan ilk serginin tekrarı özelliğinde bir koleksiyonla yeniden açıldı. Türkiye'nin ilk güzel sanatlar müzesi olmasına rağmen, sürekli kapanması nedeniyle

Sabah Gazetesi
"Atatürk'ün Müzesinde" Ödenek Sıkıntısı

Atatürk'ün emriyle 20 Eylül 1937'de Dolmabahçe Sarayı'nın veliaht dairesinde kurulan Beşiktaş'taki Türkiye'nin ilk güzel sanatlar müzesi olan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, 1937'de burada yapılan ilk serginin tekrarı özelliğinde bir koleksiyonla yeniden açıldı. Türkiye'nin ilk güzel sanatlar müzesi olmasına rağmen, sürekli kapanması nedeniyle adı 'Kapalı Müze'ye çıkan mekan yine ödeneksizlik sonucu restore edilememe tehlikesiyle karşı karşıya. Müze eğer ödenek bulamazsa ay sonunda yeniden kapanıyor.

Binanın mülkiyeti Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nda, müze yönetimi ise Mimar Sinan Üniversitesi'ne ait. Üniversiteden bir ödenek bekleyen fakat devamlı bir ödeneği olmadığı için restorasyonu tamamlanamayan müzenin müdür yardımcısı Salim Yavaşoğlu "Yeterli bütçe hiçbir zaman sağlanmadı. 2007'de restorasyona başladık dört büyük salon bitti. Biten salonlarda Serginin Sergisi adıyla resim ve heykel koleksiyonu var. Fakat bu ay sonunda tekrar kapanacak," diyor. Şu an sergide olan resimlerin panolarının bile kiralık olduğunu ve üniversitenin sergiye devam etmek istemezse panoları geri vereceklerini söyleyen Yavaşoğlu, "Bu yıl bağımsız ödenek için teklif yaptık sonuç bekliyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturkun-muzesinde-odenek-sikintisi_71527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!