Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Athena Tapınağı’na Ait Kalıntılar Bulundu

Pedasa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, AA muhabirine, Bodrum’un Konacık beldesinde Anadolu uygarlığının en önemli eserlerinden biri olan Athena Tapınağı’nın bulunduğu yeri tam olarak tespit ettiklerini söyledi.

NTVPedasa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, AA muhabirine, Bodrum’un Konacık beldesinde Anadolu uygarlığının en önemli eserlerinden biri olan Athena Tapınağı’nın bulunduğu yeri tam olarak tespit ettiklerini söyledi. Bakanlar Kurulu kararı ile Bodrum’da 1 yıl önce başlattıkları kazı çalışmalarını Konacık’ta yoğunlaştırdıklarını belirten Prof. Dr. Diler, şunları kaydetti:

“Tapınağın Konacık’ta bir yerde olduğuna dair İngiliz seyyahların ve tarihçilerin daha önce açıklamaları vardı. Biz çalışmalarımızı bu bölgede yoğunlaştırdık ve bazı bulgulara ulaştık. Gün yüzüne çıkardığımız eserlerin, Athena Tapınağı’nın kalıntıları olduğunu düşünüyoruz. Elde ettiğimiz bulgular tapınağa ulaştığımızı gösteriyor.”

Prof. Dr. Diler, M.Ö 6. yüzyılda Leleg uygarlığına ait tapınağın Bodrum Yarımadası’ndaki en önemli tapınaklardan biri olduğunu bildirdi. Konacık’ta 3 ayrı noktada çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Prof. Dr. Adnan Diler, şu bilgileri verdi:

“Pedasa araştırmaları çok önemli. Bu güne kadar kapsamlı kazılara dayalı çalışmalar çok eksikti. Yaptığımız kapsamlı çalışmalarla bölgenin arkeolojisini ortaya koymaya çalışıyoruz. Çalışmalarımız 3 ayrı noktada sürüyor. Bunlardan birinde yüzey araştırması sırasında çeşitli figürler bulduk. Bunların arasında tanrı figürleri de vardı. Bu buluntular tapınağın Konacık’ta olabileceği konusunda ip uçları veriyordu. Bu yıl mimariyi biraz daha açtık ve tapınağa ait duvarları bulduk. Eşit sıralı bloklardan yapılmış. Bu duvarlar büyük bir olasılıkla Leleg döneminden bir tapınağa ait. Tapınağın geri kalanını da ortaya çıkarmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Prof. Dr. Diler, kazı çalışmalarında bir yazıt bulduklarını da kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/athena-tapinagina-ait-kalintilar-bulundu_63599.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!