Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atık Tesisinin Parasını Festivale Yatıran 20 Belediyeye Ceza Yolda

Bazı belediyelerin çevre için sağlanan destekleri festival gibi farklı amaçlarda kullandığını tespit eden Çevre Bakanlığı, bunlar için hukukî işlem başlatacak. Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akça'nın verdiği bilgilere göre, finansman desteği sağlanmasına rağmen adım atmayan yaklaşık 20 belediye bulunuyor.

Zaman Gazetesi
Atık Tesisinin Parasını Festivale Yatıran 20 Belediyeye Ceza Yolda

Bazı belediyelerin çevre için sağlanan destekleri festival gibi farklı amaçlarda kullandığını tespit eden Çevre Bakanlığı, bunlar için hukukî işlem başlatacak. Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akça'nın verdiği bilgilere göre, finansman desteği sağlanmasına rağmen adım atmayan yaklaşık 20 belediye bulunuyor.

Belediyeleri çevre yatırımlarının yerinde kullanılması için uyardıklarını söyleyen Lütfi Akça, 42 tesisin işletme, 13 tanesinin bitme aşamasında olduğunu bildirdi. Akça, bu tarz projelerin Avrupa Birliği (AB) tarafından da desteklendiğini kaydetti. Çevre Bakanlığı'nın tespitlerine göre 2006'dan itibaren belediyeler bu konuda ikaz edilmesine rağmen atık tesisi kurmak için verilen destekler farklı amaçlarda kullanılabiliyor. Yapılan incelemelerde bazı belediyelerin bu destekleri festival gibi farklı amaçlarda kullandığı tespit edildi. Çevre Bakanlığı bu belediyelere yönelik olarak 13 Mayıs'tan itibaren hukukî işlem başlatacak. Kabul edilebilir mazeretleri yoksa 70 bin lira ceza kesilecek. İlk cezadan sonra bir yıllık süre tanınırken yasal gerekçe ile ceza kanununa göre belediye yetkilileri hakkında da işlem başlatılabilecek.

Katı atık tesislerinin yapılmasının halkın sağlığı açısından önemli olduğuna dikkat çeken Çevre Yönetimi Genel Müdürü Akça, özellikle tıbbî cihaz atıklarının olumsuz sonuçlar doğurabileceğini kaydetti. Bulaşıcı hastalıklara ilişkin risk oluşabileceğini aktardı. Mayıs 2007'den itibaren nüfusu 100 binin üzerinde olan belediyelere üç yıl, 50-100 bin arasındaki belediyelere 5 yıl, nüfusu 10 binin altında olan belediyelere ise katı atık ve atık su bertaraf tesisi kurmak için yedi yıllık süre tanınmıştı. 2003'te 15 olan katı atık düzenli depolama tesisi sayısı 41. Yıl sonu hedefi ise 53. Bu kapsamda 32 milyon kişiye hizmet götürülüyor.

Yatırımcı, çevre izni için dosya taşımayacak

Reel sektörün sorunlarının çözümü ve firmaların rekabet gücünün artırılması için yeni bir adım daha atıldı. Sanayiciyi Ankara'ya gitmek zorunda bırakan çevre izinleri sanal ortama taşınıyor. 1 Nisan'dan itibaren 16 ilde sanayiciler tesis kurarken çevre izinlerini tek elden alıyor. Atık su, katı atık bertaraf tesisi, deşarj, gürültü ve emisyon izni gibi birçok belge için Başkent'e taşınmak zorunda değil. Sanayicinin dosya taşıma zahmetinden kurtulacağını belirten Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Akça, tesis kurulması için tek belgenin yeterli olacağını söyledi. Akça, "Çevre izinlerinin tek elden alınmasıyla birlikte sanayici önemli oranda rahatlayacak. Başvuru yapmak için Ankara'ya gidip gelmek zorunda kalmayacak. Daha önce sadece emisyon izni için altı ay uğraşabiliyordu. Diğer belgeler de eklendiğinde süre bir yılı geçebiliyordu. Şimdi ise daha kısa bir sürede tüm izinlerini elektronik ortamda alabilecek." dedi. Çevre izinlerinin elektronik ortamda yapılır hale gelmesinin ardından yerli ve yabancı yatırımcının rahatlayacağını belirten Akça, yatırım sürelerinin de kısalacağı görüşünde. Yeni sistemde izin ve lisans başvuruları tek bir noktadan yapılacak. Bu başvurular yetkili otorite tarafından incelendikten sonra yine tek bir noktadan onaylanacak. Bilgi ve belgeler bir defaya mahsus olarak istenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atik-tesisinin-parasini-festivale-yatiran-20-belediyeye-ceza-yolda_78332.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!