Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atıkların Toplanmasında Yeni Dönem: HoReCa

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atık yönetiminde 'HoReCa' sistemini başlatıyor. HoReCa ile geri kazanılabilir (cam, plastik, kâğıt/karton, metal gibi) atıkların yoğun olarak bulunduğu otel, restoran, eğlence yerleri ve kafe gibi mekânlarda oluşan evsel nitelikli geri kazanılabilir atıklar diğer organik atıklarla karışmadan ayrı olarak toplanıyor.

yapi.com.tr
Atıkların Toplanmasında Yeni Dönem: HoReCa

DHA'nın haberine göre, Avrupa’da da yaygın bir şekilde kullanılan HoReCa isminin, 'hotel', 'restoran', 'eğlence yerleri' ve 'cafe' isimlerinin kısaltılmışı olarak kullanılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, HoReCa ile cam, plastik, kâğıt/karton, metal gibi atıklar ekonomiye geri kazandırıldığı bildirildi. Bu kapsamda da depolama alanına giden atığın azaltılarak atık yönetiminde maliyetin azaltılması, doğal kaynakların korunması ve daha yüksek miktar ve kalitede geri kazanımın sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi. HoReCa'nın, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi cam ambalaj atıklarının yoğun oluştuğu illerde başlatıldığı kaydedilen açıklamada, 'Önceden toplama oranlarının düşük olduğu bölgelerde bu uygulama ile cam ambalaj atıklarında toplama verimi ve oranının en az yüzde 50 oranında yükseldiği, çöp depolama sahasına giden cam ambalaj atıklarının da aynı şekilde azaldığı tespit edildi. Uygulama çerçevesinde, çalışanların oluşan cam ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayırmaları konusunda bilgilendirmesi, uygun ekipman tasarımı ve yerleşimi, ekipmanların doluluk oranlarının izlenerek uygun toplama zamanının ve sıklığının belirlenmesi gibi çalışmalar yürütülerek maliyetler asgari seviyeye indirgeniyor. Bu uygulamalardan elde edilecek çıktılar ise özellikle turizm bölgeleri olmak üzere Ülke genelinde tüm ambalaj atıklarını (metal, kâğıt/karton, plastik gibi) kapsayacak şekilde yaygınlaşmasına olanak sağlayacak' denildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de, “Ülkemizde özellikle de belediyelerimiz tarafından temizlik işleri çerçevesinde yürütülen atık yönetimi hizmetlerine yüksek bedeller ödenmektedir. Oluşan bu maliyetin azaltılması konusunda atığın özellikle yoğun olarak oluştuğu noktaların belirlenmesi, toplama sıklığı, uygun ekipman tasarımı, kamuoyunun bilinçlendirilmesi gibi hususlar etkin rol oynamaktadır” dedi.

HoReCa ile atık yönetimde yeni bir uygulamayı başlattıklarını ifade eden Bakan Özhaseki, şunları kaydetti:

'Ülkemizin atık yönetim stratejisinin en önemli ilkelerinden birisini atıkların geri dönüşümü oluşturmaktadır. Tüm dünyada, üstünde özellikle durulan bir husus olan geri dönüşümün; doğal kaynakların korunması, enerji ve hammadde tasarrufu ile birlikte atık yönetim maliyetlerinin azaltılması, atık yönetiminde daha yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve böylelikle de istihdama katkı sağlaması gibi önemli faydaları bulunmaktadır. Bakanlığımızın yoğun çalışmaları sonucu geri dönüşüm faaliyetlerimiz ülkemize yıllık 3 milyar TL’nin üzerinde katma değer ve 60 bin kişi doğrudan istihdam sağlayan bir sektör haline gelmiştir. 2023 yılına kadar hedefimiz 10 milyar TL katma değer ve 100 bin kişinin üzerinde doğrudan istihdam rakamlarına ulaşmaktır.'

http://www.yapi.com.tr/haberler/atiklarin-toplanmasinda-yeni-donem-horeca_150187.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!