Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atlantis City’de İkinci Deprem

Batıkent’teki Atlantis City Yaşam Merkezi’yle ilgili imar planların iptal edilmesinin ardından mahkemeden kritik ikinci bir karar geldi. Buna göre, Atlantis City’deki bazı binaların yapı ruhsatları ile bunların uygulama imar planlarının yürütmesi durduruldu.

Cumhuriyet Gazetesi
Atlantis City’de İkinci Deprem

Batıkent’teki Atlantis City Yaşam Merkezi’yle ilgili imar planların iptal edilmesinin ardından mahkemeden kritik ikinci bir karar geldi. Buna göre, Atlantis City’deki bazı binaların yapı ruhsatları ile bunların uygulama imar planlarının yürütmesi durduruldu.

Cumhuriyet Ankara, Atlantis City’yle ilgili iki imar planının iptal edildiğini geçen hafta gündeme getirmişti. Haberde buna karşın inşaatların halen sürdüğü kaydedilmişti. Ancak inşaatlarla ilgili yargı önemli bir karara daha imza attı. Projeden etkilenen bir grup yurttaş, Batıkent Kent Merkezi 610003 ada, 1 sayılı parselde bulunan binalar için verilen bazı yapı ruhsatları ile bunların dayanağını teşkil eden Anakent Belediye Meclisi’nin onayladığı 1/1000 ölçekli uygulama imar planının iptali ve yürütmenin dururulması için dava açmıştı. Ankara 4. İdare Mahkemesi de davayı görüşerek ruhsatlar ve planın yürütmesini durdurdu. Kararda, “Dava konusu işlemin yapı ruhsatına ilişkin olması ve uygulanması halinde telafisi güç zarar doğabilecek nitelikte bulunması nedeniyle, davalı idarenin savunması alınıp ya da savunma verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, savunma verilmesi için davalı ideriye (15) gün süre tanınmasına oybirliğiyle karar verildi” denildi.

Kapılar basına kapandı

Karar üzerine avukat Hakkı Eser Öcal, belediyeye dilekçe vererek, kararın uygulanmasını istedi. Mahkemenin kararıyla söz konusu parselde devam eden inşaatların hukuki dayanakları kalmadığına işaret eden Öcal, bu nedenle 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. maddesi gereğince inşaatların derhal durdurulması, sonucunun ve mühürleme zabtının bir örneğinin tarafına gönderilmesini talep etti. Öcal, aksi takdirde ilgili görevliler hakkında hukuki ve cezai işlem başlatılacağını bildirdi.

Öte yandan projeyi yürüten inşaat firması ise kapılarını basına kapatarak, açıklama yapmayacaklarını ifade etti. Bir şirket çalışanı ise inşaatların sürdüğünü ve projenin 30 Haziran’da tamamlanacağını iddia etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atlantis-cityde-ikinci-deprem_86232.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!