Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Ortadoğu'da Su

ATO: Türkiye Su Zengini Değil

ATO: Türkiye Su Zengini Değil

NTV-MSNBCTO’nun raporunda, Türkiye’nin sanıldığı gibi “su zengini” bir ülke olmadığı vurgulandı.

Avrupa Birliği’nin (AB) etki raporu vemüzakere çerçeve belgesinde yer alan, Fırat ve Dicle suları ile bölgedeki barajlar ve GAP’ın uluslararası yönetime devredilmesi ifadeleri üzerine, gözler Türkiye’nin su varlığına çevrildi.

Ankara Ticaret Odası (ATO), dünyadaki hızlı nüfus artışı nedeniylemiktarı giderek azalan ve petrolden daha değerli hale gelen su konusunu masaya yatırdı. ATO’nun Birleşmiş Milletler (BM), Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) ve Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün verilerine dayanarak hazırladığı “Su Raporu”, Türkiye’nin sanılanın aksine “suzengini olmadığını” ortaya koydu.

SU SIKINTISI YAŞANABİLİR
BM’nin “Gelecek İçin Tatlı Su 2003 Raporu”nda, “Türkiye’nin 2025 yılında ciddi bir su sıkıntısı ile karşı karşıya kalabileceğine”dikkat çekildiği belirtilen ATO raporunda, DSİ verilerinin de bunu doğruladığı vurgulandı. DSİ’nin verilerine göre kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı yıllık bin 642 metreküp olan Türkiye, uluslararası ölçütlere göre “su sıkıntısı çeken ülkeler” kategorisinde yer alıyor.

DİE, 2030 yılında Türkiye’nin nüfusunun 100 milyon olacağını tahmin ediyor. Bu nedenle 2030’da kişi başına yıllık su miktarının binmetreküpün altına düşmesi ve Türkiye’nin “su fakiri” bir ülke halinegelmesinden endişe ediliyor.

Türkiye’nin yıllık ortalama akarsu potansiyeli 186 milyar metreküpcivarında... Ek olarak 10 milyar metreküp de yeraltı suyu bulunuyor. Türkiye 186 milyar metreküp suyun ancak 95 milyar metreküpünü tüketim için kullanabiliyor.

ORTADOĞU SU SAVAŞLARINA GEBE
Rapora göre, dünyanın su bakımından en sorunlu bölgesi “petrol zengini” olan Ortadoğu... Ortadoğu, dünya nüfusunun yüzde 5’ini barındırıyor. Ancak dünyadaki temiz su kaynaklarının sadece yüzde 1’i bu bölgede bulunuyor. Üstelik bu kaynağın yüzde 90’ı sınır aşan sulardan oluşuyor.

Birleşmiş Milletler, “Gelecek İçin Tatlı Su 2003 Raporu”nda, 2040 yılında Ortadoğu’da “su savaşları” yaşanabileceği uyarısında bulunuyor. Ortadoğu’nun su kaynaklarını elinde tutan Türkiye ise çatışmanın tam odağında yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ato-turkiye-su-zengini-degil_36508.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!