Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Avanos'ta Betonlaşmaya Dava

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Avanos'ta tarihi Taş Köprü'nün hemen yanında başlayan inşaatın ruhsat iptali için dava açtı

yapi.com.tr
Avanos'ta Betonlaşmaya Dava

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Nevşehir Bölgesi'ndeki kültürel mirasa saygısızlık içerisinde yapılan inşaatların sayısının giderek arttığını, yörenin özgünlüğünü hiçe sayarak yapılaşmanın önünü açanlara yönelik mücadeleye devam edeceklerini söyldi.

Taş Köprü'nün yanında yükselen inşaatla ilgili Candan, "Kızılırmak Nehri'nin üzerindeki 1898 yılında yapılmış olan tarihi taş köprünün bitişiğinde inşaat yapılması tarih ve kültür bilmezliktir. Kızılırmak nehrinin iki yakasında kurulmuş olan Avanos hem turizm merkezi olma, hem de birçok kültürel mirası barındırma anlamında çok büyük değere ve öneme sahiptir. Bu nedenle Avanos’taki imar uygulamaları ve yapılaşma kararlarının Avanos’un dokusunu bozmayacak, kentsel silueti etkilemeyecek nitelikte, koruma mevzuatı çerçevesinde ele alınması gerektiği tartışmasızdır. Bölgede yer alacak yeni yapılanmaların, hangi işlevi yerine getirmek için önerilmiş olurlarsa olsunlar, yörenin özgün özellikleriyle uyumlu, onlarla organik bir bütünlük içinde olmaları esas alınmalıdır. Zira kültürel mirasın yaşam kültürünün zenginliğinin ve geçmişte varılan teknik düzeyin belgesi olduğu kabul edilmektedir. Dava konusu ettiğimiz ruhsata konu yapı, taş köprünün hemen dibindedir.  Taş köprü, Sultan Abdülhamit döneminde 1898 yılında yapımına başlanmış, toplam 11 ayak üzerine oturtulmuş, 1900 yılında hizmete açılmıştır.Bu tescilli köprünün bitişiğine inşaat yapmak,vicdansızlıktır "dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avanosta-betonlasmaya-dava-_122898.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!