Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Avrasya Geçişi Projesinin Tamamlanışı Kutlandı

Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez deniz tabanı altından karayolu tüneliyle birleştiren Avrasya Geçişi Projesi’ne katkı sağlayan işçiler, mühendisler, akademisyenler ve diğer çalışanlar kıtaların buluşması nedeniyle düzenlenen kutlama gecesinde bir araya geldi.

yapı.com.tr
1 Avrasya Geçişi Projesinin Tamamlanışı Kutlandı

Geceye T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ve kontrol teşkilatı Marmaray Bölge Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Üsküdar Belediye Başkanlığı, İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü, akademisyenler, İdare müşaviri İTALFERR-ALTINOK Ortaklığı, TBM üreticisi Herrenknecht, segment üreticisi Yapı Merkezi Prefabrikasyon ile Yapı Merkezi, SK E&C ve ATAŞ firmalarının çalışanları katıldı.

Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu, dünya mühendislik tarihine geçecek örnek bir projeyi başarıyla yürüttüklerini belirterek, “Avrasya Geçişi Projesi’ne emek veren herkes, bu kıvancı ömrü boyunca yaşayacaktır” dedi.

Ağustosta tamamlanmıştı

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından Kazlıçeşme-Göztepe hattında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen Avrasya Geçişi Projesi’nin İstanbul Boğazı altında yürütülen 3.344 metrelik tünel açma çalışmaları geçtiğimiz Ağustos ayında tamamlanmıştı.

Toplam 14,6 kilometrelik üç ana bölümden oluşan Avrasya Geçişi Projesi’nin en önemli aşamasını 3,4 kilometre uzunluğundaki Boğaz Geçişi oluşturuyor. Boğaz Geçişi için dünyanın en gelişmiş TBM teknolojisinden yararlanıldı. Bu projede kullanılan TBM, tünel açma makineleri içinde 33.3 kW/m2’lik kesici kafa gücü ile dünyada 1. sırada, 12 bar’lık tasarım basıncı ile 2. sırada ve 13,7 m kazı çapı ile 6. sırada yer alıyor.


Toplam 1.672 bilezikten (ring) oluşan tünelde, olası büyük bir depreme karşı tünelin dayanıklılığını artırmak amacıyla iki ayrı noktada sismik bilezik monte edildi. Özel olarak tasarlanan ve laboratuvarlarda test edilerek başarısı kanıtlandıktan sonra üretilen sismik bilezikler, mevcut çap ve sismik aktivite seviyesi göz önüne alındığında TBM tünelcilik sektöründe dünyadaki ‘ilk’ uygulamadır.

Projenin tasarım ve inşaatını gerçekleştirecek olan Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş., tünelin 24 yıl 5 ay süreyle işletilmesini üstlenecek. Proje yatırımı için kamu kaynaklarından hiçbir harcamada bulunulmuyor. İşletme süresinin tamamlanması ile Avrasya Geçişi kamuya devredilecek. Projenin 2016 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrasya-gecisi-projesinin-tamamlanisi-kutlandi_137927.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Mühendislik adına büyük bir başarı. Yapı Merkezini kutlarım. Şehircilik adına ne olacağını göreceğiz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!