Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Avro Bölgesi için Umutlar Artıyor

Avro Bölgesi'nde beklentileri aşan sanayi üretimi verisinin, bölgenin 1. çeyrek büyüme rakamını olumlu etkileyebileceği öngörülüyor.

yapi.com.tr/AA
Avro Bölgesi için Umutlar Artıyor

IHS Global Insight Avrupa ve İngiltere Başekonomisti Howard Archer, Avro Bölgesi'nde üreticilerin düşük petrol fiyatları ve değer kaybeden avrodan avantaj sağladığını ifade etti.

Avro Bölgesi'nde beklentilerden iyi gelen sanayi üretimi verisinin, bölgenin 1. çeyrek büyüme rakamını olumlu etkileyebileceğini dile getiren Archer, mart ayına ilişkin sanayi üretiminin yatay seviyede gelmesi halinde bile Avro Bölgesi'nin yılın 1. çeyreğinde yüzde 0,9 civarında büyüme kaydedebileceğini vurguladı.

Archer, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) genişlemeci para politikasının da bölgede sanayi üretimine katkıda bulunabileceğine işaret etti.

"Büyüme artış gösterebilir"

ING Group Ekonomisti Teunis Brosens ise Avro Bölgesi'nde sanayi üretimindeki artışın ilerideki dönemlerde de devam edebileceğini belirtti.

Brosens, mart ayına ilişkin sanayi üretiminin şubat ayına göre daha da iyi olabileceğinin altını çizdi. Mart ayına ilişkin sanayi üretiminde değişim olmaması durumunda, Avro Bölgesi'nde 1. çeyrek büyümenin artış gösterebileceğini aktaran Brosens, Avrupa sanayisi için avrodaki düşüşün ve düşük faiz oranlarının devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Sanayi üretimi beklentilerin üzerinde arttı

Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi, bu yılın şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,1 arttı. 

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) açıkladığı verilere göre, 19 üyeli Avro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış 2015 yılı şubat ayı sanayi üretimi ocak ayına göre yüzde 1,1, yıllık bazda ise yüzde 1,6 artış kaydetti. 2014 yılının ocak ayında sanayi üretimiyüzde 0,3 artmıştı.

Avro Bölgesi’nde sanayi üretiminde aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda ise yüzde 0,8 artış bekleniyordu. Böylece sanayi üretimi verisi aylık ve yıllık beklentinin üzerinde gerçekleşti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avro-bolgesi-icin-umutlar-artiyor_130264.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!