Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa Ekonomisi 4. Çeyrekte Yüzde 0,3 Büyüdü

2015’in son çeyreğinde GSYH artışı Avro Bölgesi’nde ve AB'de yüzde 0,3 ile beklentiler doğrultusunda gerçekleşti.

yapı.com.tr/AA
Avrupa Ekonomisi 4. Çeyrekte Yüzde 0,3 Büyüdü

Avro Bölgesi ve Avrupa Birliği (AB), geçen yılın son çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,3 büyüdü. Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) bugün açıklanan öncü verilerine göre, 19 üyeli Avro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2015’in son çeyreğinde yüzde 0,3 arttı.

Veriler ayrıca Avro Bölgesi'nde yıllık GSYH'nin yüzde 1,5 arttığını da ortaya koydu. Bu dönemdeki büyüme verisi beklentiler doğrultusunda gerçekleşti.

28 üyeli Avrupa Birliği'nde (AB) ise mevsimsellikten arındırılmış GSYH, önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,3, yıllık bazda yüzde 1,8 büyüdü.

Yunanistan ve Finlandiya ekonomisi resesyona girdi

Verinin kapsadığı AB üyesi ülkeler arasında çeyrek bazda en yüksek büyüme yüzde 1,1’le Polonya ve Romanya’da görüldü. Bu dönemde GSYH İspanya'da yüzde 0,8, İngiltere'de yüzde 0,5, Almanya'da yüzde 0,3, Fransa'da yüzde 0,2 ve İtalya'da yüzde 0,1 arttı.

Avrupa'nın sorunlu ülkesi Yunanistan’ın ekonomisi ise söz konusu dönemde yüzde 0,6 daraldı. AB'de aynı dönemde ekonomisi daralan diğer ülke, yüzde 0,1’le Finlandiya oldu.

Yıllık bazda bakıldığında son çeyrekte verinin kapsadığı AB ülkeleri arasında en yüksek büyüme, yüzde 4’le Slovakya’da kaydedildi. İspanya yüzde 3,5, İngiltere yüzde 1,9, Almanya yüzde 1,3, Fransa yüzde 1,3 ve İtalya yüzde 1’lik büyüme performansı gösterdi. Bu dönemde ekonomisi daralan ülkeler ise yine yüzde 1,9’la Yunanistan ve yüzde 0,2 ile de Finlandiya oldu.

Böylece AB’de aylık ve yıllık bazlarda iki çeyrek üst üste daralan Yunanistan ve Finalandiya ekonomileri teknik olarak yeniden resesyona girdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupa-ekonomisi-4-ceyrekte-yuzde-0-3-buyudu_143069.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!