Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşsizliği Gizlemek için Akılalmaz Yöntemler

Almanya’nın ünlü araştırmacı gazetecisi Günter Wallraff, İş ajanslarında uygulanan akıl almaz yöntemleri gün ışığına çıkardı.

yapi.com.tr
İşsizliği Gizlemek için Akılalmaz Yöntemler

DHA'nın haberine göre, ekibiyle birlikte 9 ay boyunca farklı iş ajanslarında araştırmalar yapan Wallraff, işsizliği önlemeye yönelik absürt programlardan, işsiz sayılarının nasıl gizlendiğine kadar çok sayıda konuda iş ajanslarının uygulamalarını haberleştirdi.

İşsiz gözükmeyen işsizler

Araştırmalarında, bir iş ajansı çalışanının normalde 150 kişiye danışmanlık hizmeti vermesi gerekirken, en az 500 kişiyle ilgilenmek durumunda kaldığını ortaya koyan Wallraff, gerçek işsiz sayısının da görünen rakamlarının çok üzerinde olduğunu gözler önüne serdi. FOCUS Dergisi’nde konuya ilişkin yer alan habere göre, Ekim 2014 itibariyle Almanya’da işsizlerin sayısı 2 milyon 700 bin olarak görünüyor. Wallraff ve ekibinin tespitine göre, bu süre zarfında 450 bin kişi mesleki geliştirme programlarında olduğu için işsiz olarak görünmezken, aynı şekilde 254 bin kişinin hasta, 168 bin kişinin yaşlı, 294 bin kişinin ise basit nedenlerle kayıtlara işsiz olarak girmemiş. Rakamlarla bu yolla oynanarak 1 milyon 170 kişinin işsiz olmasına rağmen işsiz olarak görünmediği belirtiliyor.

İş Ajansı çalışanlarının ifadelerine göre, yoğunluk nedeniyle onbinlerce kişinin dosyası dolaplara kaldırıldığı halde, kimsenin bu kişiler ne yapıyor diye sormadığı aktarılırken, işsiz sayının bu yollarla az gösterildiğine dikkat çekiliyor.

İşsizleri lama ile gezintiye göndermişler

İşsizleri yeniden işe kazandırmak için yürütülen programların da çoğu zaman işe yaramadığı, işsizlerin akıl almaz ve absürt uygulamalara gönderildikleri belirtiliyor.

Örneğin 58 yaşındaki bir kişiye astronotluk mesleğini düşünme önerilirken, Güney Almanya’da uzun süreli işsizler Lamalarla gezintiye gönderilmiş.

Günter Wallraff yıllar önce, iki yıl boyunca Ali ismini kullanarak Türk madenci kılığına girmiş, indiği maden ocaklarındaki yaşamı “En alttakiler” kitabıyla gün güzüne çıkartan kişi olmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/issizligi-gizlemek-icin-akilalmaz-yontemler_129435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!