Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa Kentleri Isındı

Avrupa kentleri 1970'lere göre daha sıcak. Madrid'de 2.2 dereceyi bulan artış nedeniyle Avrupa'da daha fazla sel ve daha çok kuraklık bekleniyor.

Radikalünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Avrupa kentlerinde sıcaklığın 1970'lerden beri giderek arttığını gösterdi. Rapora göre yazları Avrupa kentlerinde sıcaklık 2.2 derece arttı. Bu artış, BM'nin tahminlerinin de üzerinde.

WWF'nin 16 Avrupa başkentinin yaz sıcaklıkları üzerinde yaptığı analize göre Dublin (0.7 derece), Helsinki (0.8 derece) ve Kopenhag (0.2 derece) dışındaki başkentlerin hepsinde 2001-2004 döneminde sıcaklıkta kaydedilen artış, 1970-1974 dönemiyle karşılaştırıldığında ortalama 1.0 derecenin üzerinde. En fazla artış 2.2 dereceyle Madrid'de. Londra ve Lüksemburg'da 2, Atina ve Lizbon'da 1.9 derecelik artış görüldü. 70'lerden bu yana Stockholm'deki sıcaklık artışı 1.5, Varşova'daki 1.3, Roma, Brüksel, Berlin ve Viyana'da 1.2, Paris ve Amsterdam'da 1.0 derece oldu.

'Kesin neden belirsiz'

WWF'den Imogen Zethoven, yazları şehirlerin çoğunda ortalama sıcaklıkta çok ciddi bir artış olduğunu, bu artışın kısmen nüfusun artmasıyla açıklanabileceğini, ancak enerji tesislerinde, araçlarda ve fabrikalarda fosil kökenli yakıt kullanılmasının ana nedenler arasında olduğunu söyledi. Zethoven bununla birlikte sıcaklık artışının kesin nedeninin bilinmediğini belirtti. Artan sıcaklıkların Avrupa kentlerine yeni sıcak hava dalgaları ve kuraklığın yanı sıra aşırı yağış getireceği öngörülüyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupa-kentleri-isindi_32000.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!