Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa Konutları 2012'de 1 Milyar Dolar Ciro Hedefliyor

Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 2012 yılında 1 milyar dolar civarında ciro hedefleri bulunduğunu bildirdi. Çetinsaya, düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa Konutlarının Atakent 3 Projesinin 443 milyon 180 bin 940 liralık hasılat rakamıyla yılın 11 aylık bölümünü ''şampiyon'' olarak kapattığını

yapi.com.tr / AA
1 Avrupa Konutları 2012'de 1 Milyar Dolar Ciro Hedefliyor

Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 2012 yılında 1 milyar dolar civarında ciro hedefleri bulunduğunu bildirdi. Çetinsaya, düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa Konutları'nın Atakent 3 Projesinin 443 milyon 180 bin 940 liralık hasılat rakamıyla yılın 11 aylık bölümünü 'şampiyon' olarak kapattığını kaydetti. 2011 yılını hedeflerinin üzerinde bitiren Avrupa Konutlarının yeni yıl ile birlikte dört projenin lansmanını gerçekleştireceğini bildiren Çetinsaya, Atakent 3 projesinin Emlak Konut GYO'ya taahhüt edilen süreden iki yıl önce, 18 ay gibi bir sürede tamamlanıp 2012 yılının Temmuz ayında teslim edilmeye başlanacağını ifade etti.

Projeler
    
Şirketleri Artaş İnşaatın hayata geçirmeyi planladığı projelerden ilkinin Ocak ayının ilk günleri itibariyle inşaatına ve satışına başlanacak olan Ispartakule 3 olduğunu, projenin 644 konut ve içinde süpermarket, yapı marketi, teknoloji marketi olan toplam 12 ticari üniteden oluştuğunu, projenin bir yıl içinde tamamlanıp teslimatlara başlanmasının hedeflendiğini anlattı.
    
Avrupa Konutlarının, 2012 yılının ilk çeyreğinde Maslak'ta 468 konut ve ofislerden oluşan rezidans projesini hayata geçireceğini ifade eden Çetinsaya, Avrupa Konutlarının ayrıca Keleşoğlu, Aydınlı ve Afk firmaları ile ortak olarak Kağıthane Cendere Vadisi içerisinde 5 bin konut, AVM, otel ve ofislerden oluşan mix bir projeye de başlayacağını bildirdi.

Süleyman Çetinsaya, İstanbul Halkalı bölgesinde Mesa, Kantur-Akdaş, Artaş ve Öztaş konsorsiyumunun 1 milyon 600 bin metre karelik arsa üzerinde hayata geçireceği, içerisinde doğa ve eğlence parkı, alışveriş merkezi, oteller, ofisler, 150 bin metre karelik fuar alanı ve 4 bin adet konutun yer alacağı Türkiye'nin bu büyüklükteki ilk mega projesine yılın ikinci yarısında start verileceğini söyledi.
    
Bu yıl 2 bin adet konut satışı ve 715 milyon liralık hasılat elde ettiklerini, elde ettikleri satış ve hasılat rakamlarının bunun en güzel göstergesi olduğunu ifade eden Çetinsaya, Avrupa ve dünya ekonomisindeki olumsuz beklentilere rağmen Türkiye ekonomisinin 2012 yılında yüzde 4 oranında büyüyeceğini tahmin ettiklerini, inşaat sektörünün ise özellikle iki önemli yasanın çıkması beklentisiyle birlikte yüzde 5-6 büyümesini öngördüklerini belirtti.
Çetinsaya, 2012 yılında 4 yeni proje ortaya koyacaklarını vurgulayarak, ''2012 yılında yaklaşık 2 milyar lira, 1 milyar dolar civarında ciro hedefimiz var'' dedi.
    
''2012 yılında yasalaşmasını beklediğimiz iki önemli yasa var''
    
Süleyman Çetinsaya, 2012 yılında yasalaşması beklenen iki önemli tasarı olduğuna dikkat çekerek, bunların 'Mütekabiliyet Yasa Tasarısı' ile 'Depreme Dayanıksız Binaların Yıkım Yasa Tasarısı' olduğunu hatırlattı.
Her iki tasarının yasalaşması durumunda konut sektörünün yeni bir ivme kazanacağını ifade eden Çetinsaya, ''Mütekabiliyet Yasasındaki düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekiyor. Dünyanın birçok ülkesinde gayrimenkul alım satımı serbestçe yerine getirilmektedir. Türkiye de dünyadaki bu gelişmelere kayıtsız kalmamalıdır. Yasanın çıkması halinde özellikle Orta Doğu ülkelerinden ciddi bir talep gelmesi beklenmektedir. Özellikle lüks konut ve rezidans satışlarında artış olacağını düşünüyoruz. Mütekabiliyet yasası çıkarsa, yurt dışında talep olan bölgelere ofis açabiliriz. Bu yasa çıkarsa bizim konut satışlarımız da artacaktır'' şeklinde konuştu.
    
Ocak ayında yasalaşması beklenen 'Depreme Dayanıksız Binaların Yıkım Yasa Tasarısı'na ilişkin de Çetinsaya, Türkiye genelinde 19 milyona yakın konut bulunduğunu, bunun yaklaşık yüzde 40'ının yenilenmesi gerektiğini belirtti. Uzun vadeli bir proje olan yasa tasarısının Meclisten geçmesi halinde konut sektörü için yeni yatırım alanlarının ortaya çıkacağına değinen Çetinsaya bu proje ile birlikte aynı zamanda insanların da depreme dayanıklı binalarda yaşamalarının sağlanacağını söyledi.
    
Çetinsaya, yeni yapılan projelerdeki konut fiyat artışının yüzde 15-20 dolayında gerçekleşeceğini ve faizlerin özellikle yılın ilk yarısından sonra düşüş eğilimine gireceğini belirterek, ''2011 yılında fiyatlara yansıtılmayan inşaat malzemelerine gelen zamlar ve 2012 yılında arsa maliyetlerinde yaşanacak olan artışlar neticesinde ertelenen fiyat artışlarının 2012 yılında gündeme gelmesini bekliyoruz'' dedi.
    
''Konut faizleri yükselmemeli''
    
İnsanların kolay konut sahibi olması için konut faizlerinin çok fazla yükselmemesi gerektiğine işaret eden Çetinsaya, konut faizlerinin en fazla yüzde 1'ler civarında olması gerektiğini, 2012 yılında inşaat malzemelerinde çok fazla fiyat artışlarının yaşanmayacağını, gelecek yıl konut fiyatlarında bir miktar artış olsa bile bunun çok yüksek bir artış olmayacağını dile getirdi. Devletin maketten konut satan müteahhit firmalara karşı bir düzenleme yapabileceğine dikkati çeken Çetinsaya, marketten konut satan firmalara bankaların garantör olmasının sağlanabileceğini, bunun için de yasa gerektiğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupa-konutlari-2012de-1-milyar-dolar-ciro-hedefliyor_90248.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • evleriniz güzel ama biraz bizlerede hitap etsede alsak. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!