Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa'da En Hızlı Türkiye Büyüyecek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, güz ekonomik tahminler raporunda Türkiye’nin gelecek yıl yüzde 2.8 ile Avrupa’da en hızlı büyüyen ülke olacağı öngörüsünde bulundu. AB Komisyonu’nun altı ay önceki raporunda Türkiye’nin 2010 yılı büyüme tahmini yüzde 2.2 düzeyindeydi.

Radikal Gazetesi
Avrupa'da En Hızlı Türkiye Büyüyecek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, güz ekonomik tahminler raporunda Türkiye’nin gelecek yıl yüzde 2.8 ile Avrupa’da en hızlı büyüyen ülke olacağı öngörüsünde bulundu. AB Komisyonu’nun altı ay önceki raporunda Türkiye’nin 2010 yılı büyüme tahmini yüzde 2.2 düzeyindeydi. Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 5.8 daralmasını bekleyen AB Komisyonu, önümüzdeki yıl yüzde 3’e yaklaşacak büyümenin 2011’de yüzde 3.6’ya ulaşacağını bildirdi. Raporda, 2002-2006 yılları arasında ‘göz alıcı büyüme performansı’ gösteren Türk ekonomisinin siyasi belirsizliğin artması, reformların yavaşlaması ve sıkı para politikası gibi iç faktörlerin etkisiyle 2007’den itibaren yavaşlamaya başladığı belirtildi.

Geçen yıl küresel krizin Türkiye’yi özellikle dış ticaret ve finansman kanallarında vurduğu anlatılan raporda, AB pazarındaki daralma nedeniyle ihracatı büyük darbe alan Türkiye’nin bankacılık sektörü başta olmak üzere daha önce yaptığı yapısal reformlar sayesinde küresel krize direnebildiği ve finans sektöründe büyük bir kriz yaşamaktan kurtulduğu ifade edildi. Hükümetin krizle mücadele için aldığı önlemlerin iç tüketimdeki kaybı yavaşlatsa da ilk çeyrekte hayal kırıklığı yaratan yüzde 14.3’lük küçülme nedeniyle gayri safi yurt içi hasılanın 2009’un tamamında yüzde 5.8 küçüleceği tahmin edilen raporda, dış talebin yavaşça canlanması ve mali genişlemenin kademeli olarak durdurulması yanında iç talebin ve stok birikiminin de olumlu katkısıyla 2010’da yüzde 2.8’le tekrar başlayacak büyümenin hızlanarak 2011’de yüzde 3.6’ya çıkacağı tahmin edildi.

Cari açık sorunu bitti

AB Komisyonu, Türkiye’de bu yıl yüzde 13.5’e ulaşmasını beklediği işsizliğin 2010’da yüzde 13.9’a ulaştıktan sonra 2011’de tekrar yüzde 13.5’e ineceğini öngördü. Geçmiş yıllarda Türkiye’nin en önemli ekonomik sorunları arasındaki cari açıkta ise krizin olumlu etkisi hissediliyor. AB, geçen yıl gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 5.7’sine ulaşan açığın bu yıl yüzde 2.1 olmasını bekliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupada-en-hizli-turkiye-buyuyecek_74012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!